3. Decembris 2013 /NR. 49 (800)
Skaidrojumi. Viedokļi
Neatļautas darbības izpausmes Eiropas deliktu tiesībās
Prof. Dr.habil.iur.
Kalvis Torgāns
LZA akadēmiķis 

Deliktu tiesības ir civiltiesību apakšnozare, kas regulē tiesiskās attiecības, kas rodas no ārpuslīgumiska tiesību aizskāruma, respektīvi, no kaitējuma nodarīšanas personas veselībai, mantai, godam, cieņai, brīvībai, privātumam un citām mantiskām un nemantiskām tiesībām. Šajā rakstā izklāstītas dažas pārdomas sakarā ar Milānā nesen notikušo konferenci,1 kurā tika formulēti uzdevumi trešā sējuma sagatavošanai deliktu visaptverošas analīzes projektā, par kuru informācija sniegta turpinājumā.

Latvijā deliktu tiesības ir tāda kā novārtā palikusi civiltiesību apakšnozare, kurā netiek izvirzīti un prasīti nekavējoši likumu grozījumi, lai gan tiesu praksē lietas par kaitējuma atlīdzību sakarā ar transporta negadījumiem, cilvēku veselības bojājumiem, sakropļojumiem, goda un cieņas aizskārumiem, mantas bojājumiem, kļūmēm ārstniecībā sastāda nozīmīgu daļu un ikvienā lietā parādās neskaidrības un būtiski teorētiskie jautājumi. Par dažādiem deliktu tiesību jautājumiem rakstus ir publicējuši Agris Bitāns, Inese Lībiņa-Egnere, Solvita Olsena, Līga Mazure, Jānis Kubilis, šo rindu autors un daži citi, taču jāatzīst, ka deliktu tiesības ir zinātnes virziens, kurā sevi apliecināt varētu krietni lielāks zinātnieku pulks.

Maldinošs miers

Plašajā likumprojektu straumē, kas plūst uz Saeimu, pašlaik nav projektu, kas attiektos uz deliktiem. Pēdējā desmitgadē Civillikumā (turpmāk – CL) veikti tikai divi grozījumi, kas skar deliktus. Tie ir grozījumi, ar kuriem CL 1635. pantā nostiprināts pienākums kaitējuma nodarītājam atlīdzināt morālo kaitējumu, un tas vēlreiz atkārtots CL 2347. pantā attiecībā uz miesas bojājumu nodarīšanu. Tiesu praksē zināmas neskaidrības bija par atbildīgo subjektu, ja prasība celta pret Latvijas valsti, kā arī par administratīvo tiesu un vispārējās jurisdikcijas tiesu kompetences nošķiršanu sakarā ar īpašiem likumiem, kas nosaka atbildību par pārvaldes iestāžu, prokuratūras vai tiesas nelikumīgas rīcības rezultātā nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu.2 Bet citādi varētu domāt, ka likumi par deliktu risināšanu ir skaidri un pietiekami.

Deliktu lietu izspriešanai par pamatu kalpo CL 1635. pantā rakstītais vispārējais noteikums:

"(..) katra pati par sevi neatļauta darbība, kuras rezultātā nodarīts kaitējums (arī morālais kaitējums), dod tiesību cietušajam prasīt apmierinājumu no aizskārēja, ciktāl viņu par šo darbību var vainot.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties