Pēc ilgāka klusuma perioda strauju virzību sākuši grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas paredz: "Patērētāju kreditēšanas līguma izmaksām ir jābūt samērīgām un atbilstošām godīgai darījuma praksei. Par minētām prasībām neatbilstošu jebkurā gadījumā uzskatāms līgums, kura gada procentu likme, kas aprēķināta normatīvajos aktos noteiktā kārtībā, pārsniedz 100%." Šo regulējumu paredzēts neattiecināt uz patērētāju kreditēšanas līgumiem, kuru kredīta summa ir mazāka par 100 eiro, kā arī uz patērētāju kreditēšanas līgumiem, kurus noslēdzot kredīta devējam kā nodrošinājums ieķīlājama kāda lieta un saskaņā ar kuriem patērētāja atbildība ir ierobežota tikai ar ieķīlāto lietu.
Jau šī gada aprīlī ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts publiskā paziņojumā (2013. gada 8. aprīļa preses relīze) norādīja, ka, izanalizējot starptautisko pieredzi un Latvijas specifisko situāciju, ministrija ir izstrādājusi un darba grupas ietvaros apspriedusi priekšlikumus patērētāju kreditēšanas normatīvā regulējuma pilnveidei, kas nodrošinātu stingrāku īsa termiņa vai neliela apmēra kredītu (turpmāk tekstā – mikrokredītu) jomas regulējumu un efektīvāku patērētāju interešu aizsardzību. Tostarp arī priekšlikumu, kas paredz ierobežot gada procentu likmi (turpmāk – GPL), nevis aizdevuma faktisko procentu likmi, līdz 100%. Vai šāds Ekonomikas ministrijas priekšlikums sasniegs mērķi jeb drīzāk maldinās patērētāju un kropļos konkurenci?
Pēc pēdējo gadu skarbās pieredzes teiciens "parāds nav brālis" sabiedrībā ir ieguvis daudz personīgāku un niansētāku izpratni.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.