17. Decembris 2013 /NR. 51 (802)
Skaidrojumi. Viedokļi
Latīņu valoda – nepieciešamība vai ekstravagance
3
Dr.philol.
Ingars Gusāns
LU docents 

"Latīņu valoda ir brīnišķīga, tik racionāla kā smalkmehānika. Sakot kādu teikumu latīņu valodā, gandrīz dzirdu klikšķus, vārdiem sakrītot pareizajās pozīcijās" (Federika de Česko "Tibetietes māja", 2013).

Šim citātam juristi var piekrist vai nepiekrist, bet šobrīd jurisprudencē pietiekami daudz un bieži tiek izmantoti svešvārdi. Latīņu valodas terminiem un izteicieniem mūsdienās ir noteikta vieta un loma juristu darbībā, jo romiešu jurisprudence ir viens no mūsdienu tieslietu pamatakmeņiem. Tas ir iemesls latīņu valodas apguves nepieciešamībai – kā teica senie romieši: Invia est in iustitia via sine lingua Latīna (Necaurejams ir ceļš justīcijā bez latīņu valodas).

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
3 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
perkele est jovi
20. Decembris 2013 / 13:29
1
ATBILDĒT
factum pactum literatum, lege artis mazohistis, spriedumrakstis nesanaktis
anonīms
17. Decembris 2013 / 13:56
1
ATBILDĒT
Latiņu valoda, protams, ir ļoti laba lieta, bet Latvijā tagad daudzi tiesnešu(es) skolā mācījušās viduvēji, juridisko izglītību ieguvušas Sociālo tehnoloģiju augstskolā vai labākā gadījumā Policijas akadēmijā un viņām ir problēmas tekstu uzrakstīt bez kļūdām pat latviešu valodā.
Seskis
17. Decembris 2013 / 09:55
3
ATBILDĒT
Paldies autoram par lielisko, izglītojošo rakstu!

Latīņu valoda ir nepieciešama, bet tās apguve nav viegls ceļš - kādreiz mocījos ar gramatiku gan juristos, gan arī vēsturniekos.

Ir teicieni, kuri izmantojami dažādās zinātņu nozarēs. Piemēram, \"Aurum potabile\" - alķīmijā šo teicienu izmanto, lai apzīmētu \"šķidro zeltu\", tas ir, universālas zāles.

Pavisam nesen sastapos ar šo teicienu pašvaldības apstiprinātā būvniecības tāmē, izrādās, tiesību zinātnē ar šo jēdzienu saprot - \"nauda (zelts), kas paredzēta noplītēšanai\", tas ir, obligāts pašvaldības noteikts maksājums darbinieku izklaidēm, lai varētu saņemt būvatļauju.

Kas attiecas uz Administratīvās tiesas nolēmumiem, tad tiesa speciāli jauc dažādus teicienus, lai apmānītu vai pazemotu procesa dalībniekus. Piemēram, bāriņtiesas lietās par bērnu aprūpi situācijā, kad pieteicējam ir mīļākā, lieto nevis apzīmējumu (Concubinatus), bet (Contubernium)- kopdzīve ar lopu. Šodienas situācijā no tiesību viedokļa šiem teicieniem nav liela atšķirība, bet izklausās riebīgāk, un tiesa jau vienmēr rakstīs riebīgāk.

Tieslietu minstrijā patlaban atrodas ierosinājums, ka tiesas nolēmumi pilnībā jāsastāda latīņu valodā. Pamatā pareizs ierosinājums, vienīgais pretarguments ir tas, ka daudzi procesa dalībnieki nesapratīs nolēmumus, bet nekur nav teikts, ka tie būtu jāsaprot, daudzos gadījumos tie tāpat nav saprotami.

Mācītājs baznīcā arī lasa tekstu latīņu valodā, bet neviens neprotestē - visi velk līdzi un pazemīgi klana galviņas.
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties