Ceturtdien, 9. janvārī, valsts sekretāru sanāksmē izsludināts un apspriešanai nodots Valsts kancelejas izstrādātais Valsts dienesta likumprojekts, kas tapis uz Valsts civildienesta likuma bāzes. Jaunais dokuments paredz īstenot izmaiņas valsts pārvaldes cilvēkresursu attīstības politikā, attīstot profesionālu un politiski neitrālu valsts dienestu, t.sk. ieviešot vienotus atlases principus visā valsts pārvaldē.
Kā norāda Valsts kancelejas pārstāvji, saskaņā ar likumprojektu turpmāk vienoti atlases principi attieksies ne tikai uz valsts pārvaldē nodarbinātajiem ierēdņiem, bet gan uz ikvienu valsts pārvaldē strādājošo darbinieku, kā tas arī notiek citviet pasaulē.
Valsts kanceleja jau iepriekš ir uzsvērusi, ka cilvēkresursi ir noteicošais faktors, lai valsts pārvaldē tiktu īstenotas pēc iespējas efektīvākas pārmaiņas, ilgtermiņā attīstot profesionālu un efektīvu pārvaldības modeli, kā to paredz 2013. gada 6. februārī valdības apstiprinātā Cilvēkresursu attīstības koncepcija. Izstrādātais Valsts dienesta likumprojekts ir nākamais būtiskais solis Valsts kancelejas sadarbībā ar augsta līmeņa ekspertiem izstrādātās Cilvēkresursu attīstības koncepcijas īstenošanā. Turklāt, kā atzīmē Valsts kanceleja, tas ir pirmais vidēja termiņa plānošanas dokuments šajā jomā, jo nekas tamlīdzīgs Latvijā iepriekš nav darīts.
Pēc Valsts kancelejas sniegtajām ziņām, rezumējot svarīgāko attiecībā uz nākotnes plāniem šajā virzienā, likumprojekts ietver pasākumus cilvēkresursu attīstības politikas īstenošanai, t.sk. koordinētu ierēdņu un darbinieku attīstības programmu valsts pārvaldē, lai nākotnē piedāvātu kompetenču attīstīšanas iespējas talantīgākajiem ierēdņiem un darbiniekiem, piemēram, līderības, stratēģiskās plānošanas, analītiskās domāšanas u.c. kompetenču attīstīšanu. Tāpat likumprojekts paredz ieviest mediācijas pakalpojumus dienesta attiecībās, piedāvājot iespēju pusēm rast mierizlīgumu pirmstiesas posmā. Tas arī nosaka, ka uz ierēdņu un darbinieku amatiem tiek rīkoti atklāti konkursi, kuri tiek publicēti vienuviet – valsts pārvaldes vakanču datu bāzē, kā arī iestāžu mājas lapās, kā arī citas būtiskas pārmaiņas u.c.
Civildienesta reformu tendences
Lai pilnīgāk raksturotu gan likumprojekta izstrādes pamatojumu, gan pašreizējās situācijas un problēmas, kuru risināšanai tiesību akta projekts izstrādāts, tiesiskā regulējuma mērķi un būtību, piedāvājam izvilkumu no dokumenta anotācijas.1
Tātad Valsts civildienesta likums ir spēkā jau vairāk nekā desmit gadus – kopš 2001. gada 1. janvāra. Šajā laikā ir notikusi gan likuma normu pilnveidošana, gan attīstījusies prakse normu piemērošanā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.