25. Februāris 2014 /NR. 8 (810)
Informācija
Krimināltiesību reforma deformējusi statistiku
Pārskats par prokuratūras gada darbu un noziedzību valstī
Sannija Matule
Jurista Vārds 
Pēc skaita jau ceturtā prokuratūras gada pārskata sanāksme, ko vadīja Ē. Kalnmeiers, tika atklāta ar valsts himnu, bez pašiem prokuratūras darbiniekiem klātesot arī Valsts prezidentam Andrim Bērziņam u.c.
Foto: Boriss Koļesņikovs

"Valstī noziedzīgu nodarījumu skaits ir stabilizējies – nav ne progresa, ne regresa," pagājušajā nedēļā, 19. februārī, prokuratūras struktūrvienību vadītāju ikgadējā sanāksmē par prokuratūras darba rezultātiem pērn un plānotajām darbības prioritātēm šogad atzina ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers. Pēc viņa teiktā, aizvadītais gads bijis zīmīgs ar būtiskām izmaiņām Krimināllikumā un Kriminālprocesa likumā, kas arī atstājušas lielu ietekmi uz statistikas datu līknēm, radot realitātei precīzi neatbilstošu priekšstatu par kriminālo sfēru un no tās izrietošajām norisēm valstī.

Pēc skaita jau ceturtā prokuratūras gada pārskata sanāksme, ko vadīja Ē. Kalnmeiers, tika atklāta ar valsts himnu, bez pašiem prokuratūras darbiniekiem klātesot arī Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, tieslietu ministrei Baibai Brokai, iekšlietu ministram Rihardam Kozlovskim, Augstākās tiesas priekšsēdētājam Ivaram Bičkovičam, valsts kontrolierei Elitai Krūmiņai, Saeimas deputātiem, dažādu tiesībsargājošo institūciju vadītājiem un citiem viesiem.

Kā tradicionāli ierasts, sanāksmes pirmo daļu ievadīja ģenerālprokurora apjomīgais pārskats par prokuratūras darbību un noziedzības stāvokli iepriekšējā gadā, kā arī iestādes prioritātēm un uzdevumiem kārtējā gadā. Tam sekoja klātesošo viesu uzrunas, kurās šoreiz prokuratūrai veltītie pateicības vārdi dažbrīd mijās ar nopietnu vielu pārdomām.

Savukārt sanāksmes otrajā daļā bija ietverti vēl vairāki citi ziņojumi un virsprokuroru diskusija par aktuāliem prokuratūras darbības jautājumiem.

 

Noziedzību raksturo stabilitāte

Sākot vairāk nekā stundu ilgo pārskata ziņojumu, Ē. Kalnmeiers atklāja, ka 2013. gadā valstī reģistrēts 4 561 noziedzīgs nodarījums, kas ir par 4,7% mazāk salīdzinājumā ar 2012. gadu. Tomēr, pēc ģenerālprokurora domām, realitātē samazinājuma nav bijis, jo šoreiz statistika patiesi ir melīgāka nekā citkārt – pērn stājās spēkā apjomīgi grozījumi Krimināllikumā, ieviešot jauninājumus arī noziedzīgu nodarījumu klasifikācijā. Attiecīgi, sākot ar pērnā gada pirmo pusi, statistikas datu tabulu ailēs rindojas skaitļi, kuri nav precīzi salīdzināmi ar iepriekšējo uzskaiti. Tādēļ, kā sacīja Ē. Kalnmeiers, realitātei atbilstošāka būs aina, ko atklās pārskata ziņojums par 2014. gadu.

Savukārt, atgriežoties pie noziedzības stāvokļa valstī, redzams, ka noziedzīgu nodarījumu samazinājums pērn bijis visos reģionos, izņemot Latgali. Tradicionāli viskriminogēnākais – 42,2% no kopskaita – ir Rīgas reģions.

Vērtējot skaitļos un procentos, aizvadītajā gadā noziedzība it kā mazinājusies arī republikas nozīmes pilsētās – tur pastrādāti aptuveni 28 000 noziedzīgu nodarījumu jeb par 5,2% mazāk nekā 2012.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties