25. Februāris 2014 /NR. 8 (810)
Skaidrojumi. Viedokļi
Dažas piezīmes par Lietuvas Republikas Konstitūcijas preambulu
1
Dr.
Vītauts Sinkevičs
Mīkola Romera universitātes Juridiskās fakultātes profesors, Lietuvas Zinātnes padomes loceklis, bijušais Lietuvas Konstitucionālās tiesas tiesnesis (1999–2008)  

Šis raksts veltīts Lietuvas Republikas Konstitūcijas preambulas rašanās apstākļu un satura analīzei. Autors publikāciju gatavojis saistībā ar 2013. gada 25. oktobrī Rīgā organizēto starptautisko konferenci "Latvijas valsts pamatu atspoguļojums izvērstā Satversmes preambulā – ideja un iespējamais saturs", ko rīkoja Saeimas Juridiskā komisija sadarbībā ar Latvijas Universitāti un žurnālu "Jurista Vārds". V. Sinkevičs bija plānojis šajā pasākumā nolasīt referātu, tomēr, nevarēdams ierasties klātienē, savu viedokli konferences rīkotājiem iesūtīja rakstveidā.

I

Lietuvas Republikas Konstitūcijas preambulas saturu noteica dažādi apstākļi.

Pirmkārt – tā bija vēlme atspoguļot gadsimtiem ilgo Lietuvas valsts vēsturi (kura aizsākās 13. gadsimtā), lietuviešu tautas vēsturi, cīņu par tiesībām brīvi dzīvot savā etniskajā zemē, lietot savu dzimto valodu, rakstību, kopt savas tradīcijas, kultūru, paražas.

Otrkārt, bija svarīgi uzsvērt Lietuvas valstiskuma vēsturiski tiesiskos pamatus – 16. gadsimta Lietuvas Statūtus, kas pieder pie Eiropas tiesiskās kultūras mantojuma un spēcīgi ietekmējuši citu valstu tiesību sistēmas, kā arī Lietuvas valsts konstitucionālās tradīcijas (Polijas–Lietuvas valsts 1791. gada 3. maija Konstitūcija bija Eiropā pirmā kodificētā rakstveida konstitūcija. Tā tika pieņemta dažus mēnešus pirms Francijas 1791. gada Konstitūcijas. Turklāt Lietuvā no 1918. gada, kad pirmo reizi tika atjaunota tās valstiskā neatkarība, līdz 1990. gada 11. martam, kad tā tika atjaunota otrreiz, bija spēkā veselas sešas – trīs pagaidu un trīs pastāvīgas konstitūcijas, tāpēc vajadzēja norādīt, ka Lietuvas PSR konstitūcijas nav uzskatāmas par Lietuvas valsts konstitūcijām.)

Protams, bija ļoti svarīgi minēt arī tās fundamentālās vērtības, uz kurām lietuviešu tauta balstās, Konstitūciju pieņemot, un kuras tā apņemas ievērot, veidojot savu nākotni.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Ge8E
18. Marts 2014 / 18:46
0
ATBILDĒT
njlxukvsjtubwbset, oklzbqddfw , [url=http://www.dnvkqemymp.com/]dzjonmrsbn[/url], http://www.uwtloyaawd.com/ oklzbqddfw
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties