4. Marts 2014 /NR. 9 (811)
Skaidrojumi. Viedokļi
Konkurences likuma pārkāpuma pierādīšana zaudējumu atlīdzības prasījumā
5
Dr.iur.
Jānis Neimanis
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes asociētais profesors, Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesnesis  

Latvijā tiek izskatīta pirmā lieta, kurā tirgus dalībnieks, kurš tika prettiesiski izslēgts no tirgus ar dominējošā stāvoklī esoša uzņēmuma rīcību, prasa pēdējam atlīdzināt mantiskos zaudējumus. Lieta ir jau izskatīta pirmajā instancē un apelācijas instancē. Šobrīd tiesas spriedums pārsūdzēts kasācijas kārtībā.

Lietas būtība ir samērā vienkārša. Prasītāja AS "PKL Flote" darbojās velkoņu pakalpojumu tirgū Rīgas brīvostā, taču tad Rīgas brīvostas pārvalde izlēma pati iesaistīties velkoņu pakalpojumu tirgū Rīgas brīvostā. Tā uzbūvēja sev divus velkoņus. Pēc tam ostas kapteinis, kurš strādā brīvostas pārvaldē, noteica, ka lieltonnāžas kuģu ievešanai un izvešanai ir jāizmanto tādi velkoņi, kuru jauda pārsteidzošā kārtā atbilda tieši brīvostas uzbūvēto velkoņu jaudai. Prasītāja vēl centās saglābt savas pozīcijas tirgū, iznomājot lieljaudas velkoni, bet velti. Ostas kapteinis izdeva jaunu rīkojumu, ar kuru noteica, ka visi velkoņu pakalpojumu pieprasījumi adresējami Kuģu satiksmes centram, tā ļaujot brīvostas pārvaldei regulēt velkoņu pakalpojumu sniegšanas kārtību Rīgas brīvostā. Lieki teikt – prasītāja nesaņēma atļauju uzsākt velkoņu pakalpojumu sniegšanu. Šādās Rīgas brīvostas pārvaldes darbībās Konkurences padome konstatēja dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un piemēroja naudas sodu.1

Prasītāja izlēma pieprasīt no Rīgas brīvostas pārvaldes nodarītos zaudējumus. Prasība tika celta vēl laikā, kad Konkurences padomes lēmuma tiesiskums tika izskatīts administratīvajā tiesvedībā.

Ar Rīgas apgabaltiesas Civillietu tiesu kolēģijas 2010. gada 6. decembra spriedumu prasība tika noraidīta. Tiesa uzskatīja, ka prasītāja nedrīkst izmantot Konkurences padomes lēmumā minēto pārkāpuma konstatējumu, bet tai pašai ir jāpierāda Rīgas brīvostas pārvaldes rīcības prettiesiskums.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
5 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
K.A.
13. Marts 2014 / 14:17
0
ATBILDĒT
piekrītu autoram.
šķiet, prasītājs šādā tiesvedībā jāuzskata par "vājāku" pusi iepretim dominējošajam uzņēmumam; tāpēc ir pamatoti ģenerāladvokātes secinājumi un tālāk arī autora viedoklis, ka procesuāli ir pārāk smagi uzlikt prasītājam pilnu pierādīšanas pienākumu kā parastā civillietā.
šķiet, tāpēc šādas lietas zināmā mērā varētu pielīdzināt tām civillietām, kurās vājākai pusei tiek dota proceuāla palīdzība savas taisnības pierādīšanai, piem., darbiniekam darba strīdos pret "spēcīgo" darba devēju.
Enija
7. Marts 2014 / 10:08
1
ATBILDĒT
Saturīgs raksts par aktuālu tēmu, kas īsi izklāsta autora viedokli, kuram var piekrist.
paldies Neimaņa kungam
4. Marts 2014 / 15:41
3
ATBILDĒT
Labs koncentrēts raksts, kura saturam jāpiekrīt.
Kas izskaidro tik kardinālu pirmās un otrās instances nolēmumu atšķirību - "līdzfinansējums" tiesnešu darbam. Cita izskaidrojuma nav.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 2
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties