2014. gada 21. martā Eiropas Komisija par demokrātiju caur likuma spēku (Venēcijas komisija), kas ir Eiropas Padomes padomdevēja institūcija konstitucionālos jautājumos, pēc Eiropas Padomes ģenerālsekretāra lūguma sniegusi viedokli par Krimas referenduma atbilstību konstitucionālajiem principiem.1 Venēcijas komisija lēmusi, ka, pirmkārt, Ukrainas konstitūcija paredz teritorijas nedalāmības principu un neparedz vietējos referendumos lemt par atdalīšanos no Ukrainas un, otrkārt, apstākļi Krimā neļāva noturēt referendumu atbilstoši Eiropas demokrātiskajiem standartiem. "Jurista Vārds" piedāvā Venēcijas komisijas viedokļa kopsavilkumu.
2014. gada 16. marta referendumā vēlētājiem bija iespējams izvēlēties starp divām alternatīvām – vai nu atbalstīt Krimas pievienošanos Krievijai, vai arī atbalstīt 1992. gada Krimas konstitūcijas atjaunošanu, kas paredz lielāku Krimas autonomiju Ukrainas sastāvā.
Lai izvērtētu referenduma konstitucionalitāti un tiesiskumu, Venēcijas komisija vispirms vērtēja, vai referenduma jautājumi ir tādi, par kuriem var lemt vietējā referendumā atbilstoši Ukrainas un Krimas autonomās republikas konstitūcijām.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.