Pagājušās nedēļas – 20. maija – sēdē Ministru kabinets uzklausīja Valsts kancelejas ziņojumu par ministriju un to padotības iestāžu pārskatiem attiecībā uz 2013. gada otrajā pusgadā paveikto atbilstoši iepriekš izvirzītajiem mērķiem administratīvā sloga mazināšanā un valsts pārvaldes efektīvākā darbībā. Dzirdētā kontekstā Ministru prezidente Laimdota Straujuma valdības sēdē veltīja kritiku vairākām valsts pārvaldes iestādēm, piemēram, uzsverot, ka "nevar atrakstīties, ka normatīvie akti to neparedz. Nedrīkst sūtīt cilvēkus no vienas iestādes uz otru. Cik gadus mēs runājam, ka nedrīkst prasīt izziņas, kas ir citas iestādes rīcībā".
Pieņemot zināšanai informatīvo ziņojumu, kas "Jurista Vārda" lasītājiem saīsinātā versijā pieejams šī materiāla ietvaros, Ministru kabinets vienlaikus arī nolēma un savā protokollēmumā ietvēra vēl četrus šādus punktus:1
Valsts kancelejai nodrošināt, ka Eiropas Savienības fondu projektu ietvaros tiek īstenota plānveidīga mācību programma valsts pārvaldē nodarbinātajiem, lai mazinātu administratīvo slogu un veidotu labvēlīgu vidi uzņēmējdarbībai;
Valsts kancelejai sadarbībā ar Valsts administrācijas skolu nodrošināt, ka tiek popularizēta klientu apkalpošanas rokasgrāmata – vadlīnijas, kā arī nodrošināta valsts pārvaldē nodarbināto apmācība par minēto vadlīniju īstenošanu valsts pārvaldes darbā;
visām valsts pārvaldes iestādēm sadarbībā ar Valsts administrācijas skolu nodrošināt, ka tiek veikta nodarbināto apmācība, vienlaikus veicinot nodarbināto izpratni par vienas pieturas aģentūras principu un klusēšanas–piekrišanas principa ieviešanu publisko pakalpojumu nodrošināšanā;
visām valsts pārvaldes iestādēm nodrošināt, ka tiek īstenota aktīva un mērķtiecīga komunikācija ar sabiedrību par visiem plānotajiem un pieņemtajiem Ministru kabineta lēmumiem.
Informatīvais ziņojums par ministriju un to padotībā esošo iestāžu pārskatiem "Par padarīto 2013. gada II pusgadā atbilstoši izvirzītajiem mērķiem administratīvā sloga mazināšanā un valsts pārvaldes efektīvākā darbībā"
Situācijas raksturojums
Deklarācijas par L. Straujumas vadītā Ministru kabineta iecerēto darbību IV nodaļā par pārvaldību ir raksturoti uzdevumi, kas jāveic, lai varētu īstenot L. Straujumas valdības izvirzītās prioritātes. Būtiskākie uzdevumi saistīti ar darba turpināšanu pie nelielas, profesionālas, efektīvas, uz rezultātu orientētas valsts pārvaldes izveides, tai skaitā uzlabojot e-pārvaldību valstī. Tāpat nepieciešams veicināt publiskās pārvaldes cilvēkresursu kvalitatīvu attīstību, stiprinot un attīstot nepieciešamo kompetenču kopumu, lai nodrošinātu, ka sabiedrība saņem kvalitatīvus valsts pārvaldes pakalpojumus, tādējādi panākot efektīvāku un caurspīdīgāku resursu izmantošanu, kas mazinātu administratīvo slogu.
Valsts pārvaldes cilvēkresursu attīstības koncepcija raksturo cilvēkresursu attīstības politikas vīziju – efektīva valsts pārvalde, kas darbojas kā vienots darba devējs un nodrošina uz rezultātu orientētu valsts pārvaldību. Lai sasniegtu vīziju, ir nepieciešams īstenot cilvēkresursu attīstības politikas mērķi – profesionāli, motivēti un godīgi valsts pārvaldē nodarbinātie. Līdz ar to nepieciešams ieviest efektīvu cilvēkresursu pārvaldības sistēmu, kas balstās uz vienotiem personālvadības procesiem (ieviesta atlases, novērtēšanas, attīstības un darba samaksas sistēma, kas veicina visu valsts pārvaldē nodarbināto profesionalitāti neatkarīgi no amata statusa), un efektīvu cilvēkresursu institucionālās vadības un koordinācijas sistēmu, kas veicinātu informācijas tehnoloģiju izmantošanu valsts pārvaldē. Lai gan pamatnostādņu darbības termiņš šobrīd ir beidzies, 2013. gadā pamatnostādnes un tajās noteiktie mērķi un uzdevumi bija spēkā.
Valsts pārvaldes politikas attīstības pamatnostādņu 2008.–2013. gadam mērķi ir vērsti uz labāku pārvaldību gan pārvaldes kvalitātē, gan efektivitātē.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.