Pēdējo 20 gadu laikā Latvijas tiesību zinātnē ir veikti vairāki pētījumi tiesību teorijā, kuru izpētes objekts ir tiesību normu iztulkošanas metodoloģijas īpatnības. Lai arī tiesību normu iztulkošana ir Eiropas tiesību zinātnē gadsimtiem pazīstams un par nepieciešamu atzīts tiesību normu piemērošanas solis, Latvijas tiesību zinātnē joprojām pastāv domstarpības par tiesību normu iztulkošanas metožu būtību un saturu. Tiesību normu iztulkošanas metodes tiesību doktrīnā visbiežāk tiek raksturotas fragmentāri, nenorādot uz katras iztulkošanas metodes lietošanas robežām un atstājot vietu debatēm par iztulkošanas metožu daudzumu.
Šī raksta mērķis ir sniegt pilnīgu katras vispāratzītās iztulkošanas metodes raksturojumu, noteikt, vai jaunu iztulkošanas metožu izveide ir iespējama, kā arī sniegt izsmeļošu iztulkošanas metožu uzskaitījumu. Šā raksta ietvaros autors arī analizējis atsevišķus tiesu nolēmumus, kur nolaidība un paviršība tiesību normu iztulkošanā novedusi pie absurdiem secinājumiem un tādējādi netaisnīga nolēmuma.
1. Tiesību normu iztulkošanas pamatmetodes
Tiesību doktrīnā ir četras vispāratzītas iztulkošanas pamatmetodes – gramatiskā, sistēmiskā, teleoloģiskā un vēsturiskā. Visas šīs metodes ir plaši pētītas Latvijas tiesību zinātnieku darbos, un katrs darbs par tiesību normu iztulkošanu lielākā vai mazākā mērā atkārto līdzīgas atziņas par katras metodes būtību.1 Četru iztulkošanas pamatmetožu līdzība visu tiesību zinātnieku darbos ir skaidrojama ar iztulkošanas metožu dabu. Autors uzskata, ka iztulkošanas metodes daļēji līdzinās augstas abstrakcijas pakāpes jēdzieniem, proti, iztulkošanas metožu saturs un to izmantošanas rezultāti ir atkarīgi no tiesiskā, sociālpolitiskā un vēsturiskā konteksta. Nostiprinātie iztulkošanas kanoni būtībā ir nemainīgi un stabili tāpat kā jēdzieni ar augstu abstrakcijas pakāpi, piemēram, taisnīgums2 vai labi tikumi.3 Izpratne par tiem var mainīties, mainot arī to lietošanas mērķi un saturu, taču nemainot piemērošanas paņēmienus un metodes. Tomēr, kā secināms no tiesību zinātnieku darbiem, uzskati par katras iztulkošanas metodes būtiskākajiem izpētes objektiem, kā arī lietošanas robežām mēdz būt ļoti atšķirīgi. Tādēļ, pēc autora domām, vērtīgi ir noteikt katras metodes universālu pazīmi, kura ļauj atrast atsevišķā iztulkošanas solī izmantoto metodi, kā arī noskaidrot katras iztulkošanas metodes faktisko tvērumu.
1.1. Gramatiskā iztulkošanas metode
Gramatiskā metode, kā liecina tās nosaukums, pēta tiesību normu tās vārdiskajā izpausmē, proti, likuma tekstu jeb burtu. Šīs metodes ietvaros tiesību normas piemērotājs analizē tiesību normas sintaktisko uzbūvi, pēta izmantotos terminus, kā arī meklē kopsakarības starp atsevišķiem teikuma locekļiem, lai izprastu, ko likumdevējs ir vēlējies reglamentēt, izmantojot konkrētus terminus, vārdu savienojumus, teikumu uzbūvi un saikļus. Tomēr atsevišķi tiesību zinātnieki, piemēram, Dr.iur. Erlens Kalniņš4 un Dr.iur.habil. Edgars Meļķisis,5 savos darbos akcentējuši lasītāju uzmanību uz semantisko normas izpēti kā uz primāro gramatiskās iztulkošanas mērķi.
Iztulkošanas metodes daļēji līdzinās augstas abstrakcijas pakāpes jēdzieniem, proti, nostiprinātie iztulkošanas kanoni būtībā ir nemainīgi un stabili, taču izpratne par tiem var mainīties, mainot arī to lietošanas mērķi un saturu, taču nemainot piemērošanas paņēmienus. |
Autora skatījumā, ir nekorekti, izmantojot gramatisko iztulkošanas metodi, vadīties no uzskata, ka ar gramatisko iztulkošanu ir izprotama tikai izmantoto terminu identifikācija un izpēte. Termini un jēdzieni ir acīmredzami konstatējami, proti, tie vai nu tiek vai netiek izmantoti konkrētās normas tekstā. Teikuma sintaktiskās uzbūves nianses savukārt var arī nebūt acīmredzamas. Bieži vien iztulkojamās normas teksta formulējums var būt komplicēts, kam par iemeslu ir likumdevēja gribas vai ar normu regulējamā jautājuma sarežģītība. Tādējādi tiesību norma var sastāvēt arī no sarežģītas uzbūves teikumiem, kas savukārt var radīt domstarpības par iztulkojamajā normā ietverto likumdevēja gribu, par ko liecina arī tiesu praksē risinātie gadījumi.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.