Saeimas Juridiskais birojs saņēmis Jūsu 2014. gada 22. maija vēstuli, kurā lūdzat sniegt Saeimas Juridiskā biroja viedokli par to, vai Latvijas Republikas Satversme (turpmāk – Satversme) prasa obligātas tautas nobalsošanas rīkošanu par Satversmes papildināšanu ar jaunu ievadu.
Satversmes grozīšanas kārtību paredz Satversmes 76.–79. pants. Atbilstoši šīm Satversmes normām arī izvērtējams jautājums par to, vai rīkojama tautas nobalsošana par Satversmes ievadu, kuru paredz likumprojekts "Grozījums Latvijas Republikas Satversmē" (Nr.1075/Lp11) (turpmāk – Likumprojekts).
Saskaņā ar Satversmes 76. pantu Saeima ir tiesīga pati grozīt Satversmi. Saeimas kompetences ierobežojumu paredz Satversmes 77. pants, proti, ja Saeima grozījusi Satversmes 1., 2., 3., 4., 6. un 77. pantu, tad šādi pārgrozījumi apstiprināmi tautas nobalsošanā.
Komentējot attiecīgās Satversmes normas, Kārlis Dišlers norādījis, ka Satversmes 76. panta kārtībā var grozīt jebkuru Satversmes pantu vai papildināt Satversmi ar jaunu pantu, izņemot tikai Satversmes 77. pantā minētos Satversmes pantus.
Būtiski norādīt, ka attiecībā uz Satversmes 77. pantā minētajiem Satversmes pantiem K. Dišlers uzsvēris: "Jāpieņem, ka zem šo pantu grozīšanas jāsaprot ne tikai [.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.