5. Augusts 2014 /NR. 30 (832)
Viedoklis
Satversmes ievada piemērošana
10
Dr.iur.
Jānis Pleps
LU Juridiskās fakultātes docents  

Šo tēžu uzdevums ir sniegt atsevišķus pieturas punktus jaunā Satversmes ievada piemērotājiem.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
10 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
PUSLABS
8. Augusts 2014 / 15:31
0
ATBILDĒT
Autora 10.tēzē norādītā ierosme Satversmi tulkot dinamiski, „ņemot vērā konstitucionālo tiesību un sabiedrības dzīves attīstības tendences” raisa bažas par šādas tulkošanas pakāpenisku attālināšanos no sākotnēji iecerētā. Tiesību norma nav gumija, ko var bezgalīgi stiept. Iedomāsimies situāciju, ka pašreizējais Saeimas sastāvs, kas pieņēma preambulu, sāk dzīvot mūžīgi (novilksim paralēli ar Torchwood’a pēdējās sezonas sižetu). Kāds pamats būtu normu „dinamizēt”, ja to pieņēmušie cilvēki varētu apliecināt, ka bija domāts pilnīgi kas cits? Mums ir labs piemērs ar Satversmes 1.pantu, kad laika gaitā mēs uzzinām arvien kaut ko jaunu par neatkarīgu demokrātisku republiku. Jābūt robežai, pie kuras iztulkošana apstājas.
Seskis
6. Augusts 2014 / 09:15
2
ATBILDĒT
Lasīju Preambulu un vētraini paudu savas emocijas, lasīju otreiz un atkal vētraini paudu savas emocijas, līdz pamanīju pie savas mājas baltu auto ar sarkanu krustu (radinieki bija izsaukuši). Gādīgi ārsti iedeva zālītes un stingri noteica, ka Preambulas lasīšana esot apvienojama ar ambulatoriem pasākumiem psihiskās veselības nostiprināšanā.
sm.
5. Augusts 2014 / 16:01
1
ATBILDĒT
Tikko pirmo reizi izlasīju precizēto/saīsināto preambulas redakciju. Tagad droši vien katra interešu grupa centīsies tur atrast kaut ko sev labvēlīgu.

No savas puses saskatu dažas labas praktiskas lietas: nostiprināti vairāki vides tiesību (vai vismaz no vides tiesībām nākuši vai no tām ietekmējušies) principi: 1) ilgtspējīga attīstība, nākamās paaudzes, arī tiešā tekstā “vide” un “daba”. Tas it kā nostāda vidi virs privātīpašuma, ja būs tāda kolīzija kādā no nākamām ST lietām un nelīdzēs līdzšinējās risinājuma stratēģijas, piemēram, attiecībā uz LV specifisko aizsargjoslu regulējumu, kas ir liels privātīpašuma aprobežojums u.tml.; 2) sociālās solidaritātes akcents – var noderēt lietās, kas saistītas ar finanšu līdzekļu pārdali starp sabiedrības grupām (progresīvie nodokļi u.tml.), no otras puses – lielāka finansiālā atbildība var būt ģimenei, kas no valsts noveļ daļu uzturēšanas sloga; 3) veiksmīgs pēdējais teikums, kas attiecas uz Latvijas ārpolitiku (vienota pasaule – tas ir tik “peace”)

Negatīvās lietas: 1) latviskās dzīvesziņas, kristīgo vērtību un vispārcilvēcisko vērtību savstarpējā konkurence (piem., latviskā dzīvesziņa – pretoties, kristīgā vērtība – pakļauties, vispārcilvēciskā vērtība – sadzīvot); 2) kristīgo vērtību satura nekonkrētība – tur būs jāmeklē preambulas sagatavošanas materiāli, ko autori ar to sapratuši (piemēram, vai ietilpst arī “dzīvība ir svēta” uzskats, kas aizkavētu eitanāzijas atzīšanu).
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 7
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
6
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties