12. Augusts 2014 /NR. 31 (833)
Skaidrojumi. Viedokļi
Uzturlīdzekļu saņēmējs kā kreditors fiziskās personas maksātnespējas procesā
1
Mg.iur.
Miks Čevers
Maksātnespējas administrācijas Juridiskā departamenta direktora vietnieks  

Tā kā Latvijā vidēji mēnesī fiziskās personas maksātnespējas process tiek pasludināts vairāk nekā 100 personām,1 šo personu saistību struktūra ir plaša – tā aptver visus iespējamos gadījumus, sākot ar kredītu mājokļa iegādei un beidzot ar galvojumu par tai piederošās juridiskās personas saistībām. Šo personu vidū ir arī tādi parādnieki, kuriem papildu citām saistībām ir spēkā esošas saistības par savu bērnu uzturlīdzekļu samaksu. Lai arī šīs saistības neveido parādnieka saistību lielāko daļu, ievērojot uzturlīdzekļu saņēmēja ar likumu aizsargāto interesi, to segšana, neapšaubāmi, ir būtiska, taču vienlaikus arī praksē rada jautājumus par kārtību, kādā fiziskās personas maksātnespējas procesā uzturlīdzekļu saņēmējs var īstenot savas tiesības.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Magone
13. Augusts 2014 / 16:43
4
ATBILDĒT
Autora secinājumi par likuma piemērošanu ir pareizi. Vienīgi, neatradu neko jaunu šajā rakstā. Manuprāt, pretrunu Maksātnespējas likumā saistībā par uzturlīdzekļiem nav. Bet varbūt raksts ir domāts parādniekiem vienkārši kā raksts, kur paskaidrots kas un kā?
Protams, par uzturlīdzekļu parādu jāpiesaka kreditora prasījums termiņā, bankrota procedūras laikā uzturlīdzekļu prasījums dzēšams prioritāri attiecībā pret citiem kreditoru prasījumiem, saistību dzēšanas procedūrā visi kreditori ir vienādi, prioritāro kreditoru nav. Maksātnesp.procesos dzēšas prasījumi PIRMS maksātnesp.pasludināšanas, prasījumi, kas izveidojušies PĒC maksātnesp.pasludināšanas, t.i. kārtējie prasījumi, maksātnespējas procesa ietvaros netiek dzēsti. Šādu kārtējo parādu esamība ir pamats saistību dzēšanas procedūras nepiemērošanai vai pārtraukšanai. Saistību dzēšanas procedūras nepiemērošanu vai pārtraukšanu var piemērot ne tikai par kārtējiem uzturlīdzekļu parādiem, bet par jebkuriem kārtējiem parādiem, t.sk.par administratora atlīdzības nesegšanu utt.
Nepiekrītu, ka Maksātnespējas likums par kaut ko klusē. Ja likumā nav noteikts, ka saistību dzēšanas procedūrā uzturlīdzekļu prasījumiem ir prioritāte to segšanā, tas nozīmē, ka visi kreditori ir vienādi, nevis, ka likumā būtu robs. Piekrītu, ka saistību dzēšanas procedūras piemērošanas ierobežojumi būtu tulkojami paplašināti. Arī tiesas šādu pieeju piemēro.
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Maksātnespējas likums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties