Raksta mērķis ir skaidrot un vēlreiz uzsvērt, ka starptautisko līgumu saistību izpilde ir jebkuru publisko tiesību subjektu, ne tikai Ministru kabineta pienākums. Rakstā iztirzāta valsts un amatpersonu atbildība, pildot starptautiskus līgumus, un skaidrots jēdziena "valsts" tvērums starptautiskajās, tajā skaitā Eiropas Savienības, tiesībās. Tāpat rakstā runāts par pašvaldību vietu un lomu vienotā valsts pārvaldes sistēmā un pašvaldību atbildību un pienākumiem, pildot starptautiskos līgumus. Raksta beigās skaidrota valsts rīcība starptautiska strīda gadījumā.
1. Valsts atbildība un pienākums, pildot starptautiskos līgumus
Starptautisko publisko tiesību izpratnē par starptautisko tiesību pārkāpumiem valsts atbild kā starptautisko tiesību subjekts. Atbilstoši starptautiskajām paražu tiesībām un 1969. gada Vīnes konvencijas par starptautisko līgumu tiesībām 27. un 46. panta prasībām puses nedrīkst atsaukties uz nacionālajiem tiesību aktiem, lai attaisnotu līguma neizpildi ("nacionālie tiesību akti" šīs konvencijas izpratnē ir visi attiecīgajā valstī pastāvošie tiesību akti neatkarīgi no to vietas tiesību aktu sistēmā un hierarhijā). Turklāt visu valsts un pašvaldību iestāžu un amatpersonu darbība ir piederīga valstij kā juridiskai personai, šīs iestādes un amatpersonas rīkojas juridiskās personas vārdā jeb īsteno tās tiesībspēju, apveltot konkrēto juridisko personu ar tiesībām un pienākumiem.
Starptautisko tiesību aspektā nav izšķirošas nozīmes tam, kāda ir konkrētās valsts iekārta un kādas ir valsts institūciju kompetences un pilnvaras, jo, skatot strīdu, kas nodots izskatīšanai starptautiskajā tiesā, tiek vērtēts, vai attiecīgais atbildētājs ir piederīgs valstij, proti, vai tas ir apveltīts ar valsts varu un vai tas pārstāv valsti kopumā. Jānorāda, ka attiecībā uz jebkādu zaudējumu piedziņu no attiecīgās valsts kā "atbildētāja" (piemēram, strīdā par starptautisko ieguldījumu aizsardzību) tiek vērtēts kritērijs – ir vai nav iestājusies valsts atbildība.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.