23. Septembris 2014 /NR. 37 (839)
Skaidrojumi. Viedokļi
Prasības nodrošinājuma atcelšanas problemātika
1
Mārtiņš Mežinskis
zvērināts advokāts advokātu birojā "Red" 

Civilprocesa likuma 19. nodaļa par prasības nodrošināšanu ir viena no Civilprocesa likuma nodaļām, kas ir pieredzējusi daudz grozījumu un kuras tiesību norma ir atzīta par pretēju Latvijas Republikas Satversmei. Civilprocesa likuma 19. nodaļa ir viena no retajām Civilprocesa likuma nodaļām, kurai ir pievērsta uzmanība ne vien no juridisko profesiju pārstāvju, bet arī no plašākas sabiedrības puses.

Pēdējā laika notikumi saistībā ar NP grupas un izdevniecības AS "Cits Medijs" mantas apķīlāšanu ir kārtējo reizi aktualizējuši jautājumu par prasības nodrošinājumu. Ja jautājumā par prasības nodrošinājuma piemērošanu valda šķietama skaidrība, tad jautājumā par atbildētāja iespējām aizsargāt savas tiesības un likumiskās intereses, tai skaitā, prasot prasības nodrošinājuma atcelšanu, nav pat šādas šķietamas skaidrības.

Neskaidrības rada Civilprocesa regulējums un tiesu prakse jautājumā par prasības nodrošinājuma atcelšanu kontekstā ar to, ka atbildētājam nav tiesību iesniegt blakussūdzību par tiesas lēmumu, ar kuru apmierināts pieteikums par prasības nodrošināšanu.

Līdz ar to vienīgais veids, kā atbildētājs var aizsargāt savas pamattiesības, ir lūgt tiesu atcelt piemēroto prasības nodrošinājumu. Un tieši šis jautājums ir neskaidrs, lai arī Civilprocesa likuma 140. panta piektā daļa tieši un nepārprotami paredz atbildētāja tiesības ar motivētu pieteikumu lūgt prasības nodrošinājuma atcelšanu. Neskaidrības rada atšķirīga tiesu prakse par vienu un to pašu jautājumu, kas faktiski attiecas uz pieteikuma par prasības nodrošinājuma atcelšanu saturu un tiesas pienākumiem, izskatot pieteikumu par prasības nodrošinājuma atcelšanu.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
!
23. Septembris 2014 / 09:28
0
ATBILDĒT
Nevienas jaunas atziņas vai secinājuma.
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Civilprocesa likums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties