Šīs ir tikai reflektējošas tiesībfilosofiskas pārdomas jaunu mītu veidošanās sakarā.
Vēlēšanu mērķis un leģitimitātes sūces
Vēlēšanu mērķis ir uzticības iegūšana. Vēlētāju uzticība jeb varas leģitimitāte dod valdībai spēju pārvarēt nākotnes problēmu reljefu. Sabiedrības doto uzticību satur tikumi. Likumi varētu būt vien plāksteri leģitimitātes sūces aizlāpīšanai. Likumdevēja pienākums ir laikus aizlāpīt šīs iespējamās leģitimitātes sūces. Vēlams, drīz pēc vēlēšanām, kamēr vēl nav zināms, kā kurš ielāps ietekmēs partijas izredzes nākamajās vēlēšanās.
Ideālas jeb pareizas vēlēšanu sistēmas nav. Tāpat nav "pareiza" vēlēšanu regulējuma visiem gadījumiem. Ir tikai politiķu īstermiņa vajadzības. Tās parasti ietver lozungos. Ar laiku politiskie lozungi pārtop mītos. Visa mūsu vēsture sastāv no mītiem.
Nevainības prezumpcija un zaķa mandāts
Ja students kriminālprocesa eksāmenā stāstītu par "nevainības" prezumpciju, profesors noteikti apvaicātos, ko students ar to saprot. Juristi mēdz jokot par nejuristu valodu. Kriminālprocesā runā par "nevainīguma" prezumpciju. Tā ir tiesiskas valsts principa dota procesuāla garantija – ka tiesu spriež tikai tiesa. Kamēr nav stājies spēkā tiesas spriedums, pieņemam, ka tiesājamais nav vainīgs. Vaina jāpierāda, bet saprātīgas šaubas tulkojamas par labu vainojamam. Kriminālprocesa mērķis ir konstatēt personas vainu un noteikt adekvātu sodu, lai psiholoģiskās korekcijas jeb psihiskās ķīmijas rezultātā persona atkal taptu par pilnvērtīgu sabiedrības locekli.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.