Tieslietu ministrija sadarbībā ar Latvijas Universitātes (LU) Juridisko fakultāti 2014. gada 5. decembrī rīkoja konferenci par civilprocesa aktuālajiem jautājumiem. Konferences mērķis bija analizēt nozares aktualitātes, diskutēt ar dažādu jomu pārstāvjiem, kuru darbs ikdienā saistīts ar Civilprocesa likuma (CPL) jautājumiem, kā arī apzināt civilprocesuālās tiesību jomas problēmas un iespējamos risinājumus. Šajā rakstā apkopotas konferencē izteiktās atziņas un būtiskākie secinājumi.
Konferenci atklāja Tieslietu ministrijas valsts sekretāra vietniece tiesību politikas jautājumos Laila Medina. Konferencē uzstājās civilprocesuālo tiesību praktiķi, LU Juridiskās fakultātes mācībspēki un Tieslietu ministrijas pārstāvji.
Ievadot konferenci, L. Medina informēja par civilprocesa aktuālajiem jautājumiem, tas ir, par 2014. gada laikā pieņemtajiem grozījumiem CPL, Saeimā izskatīšanā esošajiem likumprojektiem, kā arī par plānotajiem un izstrādes stadijā esošajiem grozījumiem CPL. Viņa norādīja: lai arī 2014. gadā CPL ir ticis grozīts astoņas reizes, tomēr tas ir noticis likumsakarīgi, vairākām dažādos laikos uzsāktām iniciatīvām un reformām sasniedzot to galīgo pieņemšanu un izšķiršanos Saeimā tieši šogad. Piemēram, tas attiecināms uz grozījumiem CPL, kas ievieš pakāpenisku pāreju uz t.s. tīro instanču sistēmu civillietās, uz grozījumiem, kas papildina civilprocesuālo regulējumu līdz ar Mediācijas likuma un Šķīrējtiesu likuma pieņemšanu, kā arī regulējumu, kas ievieš pagaidu aizsardzību no vardarbības. Šiem jautājumiem paralēli ir pieņemti arī citi grozījumi.
Tomēr kā svarīgu aspektu L. Medina uzsvēra, ka pie jebkurām izmaiņām civilprocesa regulējumā, kuras neizbēgami būs arī nākotnē, nedrīkst aizmirst par trim pamatvērtībām – sabalansētām pušu tiesībām un pienākumiem, civilprocesa vienotību un regulējuma skaidrību, iespēju saprātīgā termiņā panākt taisnīgu rezultātu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.