Šai rakstā meklēti cēloņi un risinājumi problēmai, kuras sakarā novembra sākumā četras bankas – AS "Norvik Banka", AS "Swedbank", AS "SEB banka" un AS "Reverta" – atklātā vēstulē vērsās pie jaunās 12. Saeimas deputātiem ar aicinājumu veikt efektīvus pasākumus. Vēstulē teikts: "Ļaunprātīgo maksātnespēju gadījumi jau sasnieguši tādu mērogu, kas šo negatīvo parādību padara par nacionālās drošības jautājumu. Valstī atkārtoti tiek realizētas līdzīgas krāpšanas shēmas, izmantojot negodprātīgu tiesnešu, maksātnespējas administratoru un citu amatpersonu palīdzību, kuri savas rīcības tiesiskumu pamato ar formālu atsaukšanos uz tiesību aktiem un tajos piešķirtajām pilnvarām un uzliktajiem pienākumiem."1 Raksta ietvaros aplūkots judikatūras veidošanai nozīmīgs 2014. gada 31. oktobra Augstākās tiesas spriedums, kas lasāms šajā pašā "Jurista Vārda" laidienā.
Sūdzību daudz, virzība uz tiesiskumu lēna
Maksātnespējas likums (turpmāk – MNL), kas ietver arī tiesiskās aizsardzības procesu regulējumu,2 ir kārtējo reizi pilnveidots ar grozījumiem, kas stāsies spēkā 2015. gada 1. janvārī,*3 un tiek vēstīts, ka līdz ar to maksātnespējas jautājumi ir pietiekami labi noregulēti. Likuma normu pilnveidojumos progress ir vērojams, it sevišķi attiecībā uz maksātnespēju šaurā nozīmē (likuma C un turpmākās sadaļas). Taču no likuma piemērošanas viedokļa skaidrība vairākos jautājumos joprojām nav panākta. Tiesu plauktos guļ un lēnām uz priekšu virzās vēl samērā daudz lietu, kurās ierobežotas maksātspējas grūtību risināšanu regulē MNL 2007. gada vai 2010. gada redakcijā ar visām tajās esošajām nepilnībām. Par nepilnību izpausmēm praksē un iespējamām noziedzīgām shēmām 2014. gada augustā–oktobrī apmaksātos divu lapaspušu atvērumos laikrakstā "Diena" vēstīja "Norvik Banka" un "Swedbank", aicinot Ministru kabinetu, Tieslietu ministriju, tiesas un citas institūcijas veikt pasākumus likumības stiprināšanai.4
Par maksātnespējas procesā pieļautajiem pārkāpumiem laikā no 2009. gada līdz 2013. gada septembrim, izskatot sūdzības un veicot administratoru darbības uzraudzību, Maksātnespējas administrācija ir pieņēmusi 1658 lēmumus. Sūdzību izskatīšanas rezultātā 576 gadījumos konstatēti normatīvo aktu pārkāpumi administratoru rīcībā un tiesas pēc Maksātnespējas administrācijas priekšlikuma administratorus no amata pienākumu pildīšanas konkrētā maksātnespējas procesā vai tiesiskās aizsardzības procesā ir atcēlušas 346 gadījumos.5 Dažas disciplinārlietas izskatītas Tiesnešu disciplinārlietu komisijā. Liekas, ka ar to nepietiek. "Dienā" publicētajos materiālos izskan aicinājumi valsts institūcijām efektīvāk izmantot krimināltiesiskos, administratīvos, kā arī civiltiesiskos līdzekļus, lai izskaustu pretlikumības, kas cita starpā izpaužas fiktīvu kreditoru iesaistīšanā konkurencē ar īstajiem kreditoriem, prasībās par hipotēku dzēšanu piespiedu kārtā, paziņošanas pienākumu ignorēšanā. Ir redzams, ka miljonos mērāmu ieguvumu izredzes mudina vieglas peļņas tīkotājus izstrādāt rafinētas shēmas, koncepcijas un teorijas, lai īstenotu ieceres, kuru apkarošanai lietojami pat kriminālu nodarījumu apkarošanas līdzekļi. Taču mantisko attiecību kārtošanā nav mazsvarīgas arī civilprocesuālās un civiltiesību normas.
Svarīgas atziņas par MNL normu piemērošanu kontekstā ar Civillikuma normām satur Augstākās tiesas Civillietu departamenta spriedums, ko tas paplašinātā deviņu tiesnešu sastāvā 2014. gada 31. oktobrī taisījis lietā Nr. SPC-27/2014 (spriedumu skat. šajā laidienā). Tas atzīstams par spēcīgu triecienu shēmām un likuma izkropļotai piemērošanai.
Minētajā Augstākās tiesas spriedumā atrodamas tēzes, kas droši vien tiks bieži citētas turpmāk izskatāmajās lietās. Pirmkārt, tiesu sistēmas augstākā instance ir visai pamatoti atgādinājusi tiesiskās aizsardzības pasākumu mērķus. Otrkārt, tā vērsusi uzmanību uz nepieciešamību tiesai rūpīgi izvērtēt procesa dalībnieku iesniegtos pierādījumus un tiesiskās aizsardzības procesa pieteicēju iesniegto pasākumu plānu pamatotību. Treškārt, iezīmējusi nepieciešamību nošķirt sevišķās tiesāšanas kārtībā izskatāmos tiesiskās aizsardzības pasākumu jautājumus no prasības kārtībā izskatāmajiem jautājumiem.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.