17. Februāris 2015 /NR. 07 (859)
Skaidrojumi. Viedokļi
Nejaušs notikums un tā sekas
15
LU Juridiskās fakultātes maģistrante, Bac.iur.
Krista Bērziņa
zvērinātu advokātu biroja “Eversheds Bitāns” jurista palīdze 

Civiltiesiskajās attiecībās kādai no pusēm var rasties zaudējumi, kuru cēlonis var būt gan kādas personas darbība vai bezdarbība, gan objektīvi apstākļi, kas nav atkarīgi ne no vienas personas rīcības. Zaudējumi var būt gan tieši, gan netieši, tāpat arī nejauši. Pastāv izņēmuma princips, ka nejaušus zaudējumus nevienam nav jāatlīdzina. Bet no kā rodas nejaušie zaudējumi, kurus nav pienākums atlīdzināt? Turpmākajā tekstā noskaidrosim, kas ir nejauši zaudējumi, no kā tie ceļas, uzmanību veltot tieši nejauša notikuma kā nejauša zaudējuma cēloņa apskatei, tiesu prakses analīzei un šī jēdziena vēsturiskas un starptautiskas izpratnes izpētei, apskatīsim jēdziena izpratni Latvijas tiesību sistēmā, visbeidzot izdarot secinājumus, kas Civillikumā tiek saprasts ar jēdzienu "nejaušs notikums" un kādas ir nejauša notikuma sekas.

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2021.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
15 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Krista Bērziņa
3. Marts 2015 / 12:49
10
ATBILDĒT
Beidziet vislaik spaidīt mīnusiņus, man jau roka sāp no plusiņu spiešanas manam rakstam.
šefs > Krista Bērziņa
3. Marts 2015 / 17:57
13
ATBILDĒT
Smieklīgi- kas te notiek! Domāju ka tik aizņemtai personai kāda ir Krista Bērziņa pat ne mazākās nojausmas nav kas te notiek, kur nu vēl spiest sev plusiņus:), bet tas ka kādam ne pa jokam kremt šīs meitenes panākumi, tas nu ir fakts! Lai veicās šai meitenei:)
Seskis
21. Februāris 2015 / 15:11
7
ATBILDĒT
Starp nepārvaramu varu un nejaušu notikumu atrodas pusjaušs notikums!
Kā Maksimas lietā - zaudējumi ir nodarīti Maksimai, iebrucis jumts, bojāts inventārs, bojāta prece, bet par to neviens nerunā, nezin kāpēc šie zaudējumi nav jāatlīdzina. Visi runā par 55 nelaiķiem, bet kuram ir nodarīti zaudējumi? Radiniekiem, iespējams, arī valstij, jo viena dvēsesle esot 300 000 euro vērtībā. Zaudējumi nodarīti arī tam, kurš uz jumta veica sējas darbus, braukādams ar traktoru, tomēr arī šeit ir iespējama dārznieka pusjauša vaina, jo varbūt lemesis irdenajā zemē par dziļu laists. Būvniekiem arī pusjauša vaina, jo skrūves neatbilda, skrūvju ražotājam pusjauša vaina, jo metāla cietība neatbilda Rokvela skalas nepieciešamajiem standartiem. Nav izslēgta arī veikala apmeklētāju vaina, jo lielas ļaužu masas soļojot var radīt nopietnu vibrāciju, kas apdraud konstrukciju drošību. Protams, vainīgi arī apsargi, jo nereaģēja uz signalizāciju, nesot pusjaušu atbildību.
Tādējādi var izsekot atbildības ģenēzei - tīšs vai netīšs zaudējums, kad atbildīgo var noskaidrot, un prasīt zaudējumu atlīdzinājumu. Tad seko pusjaušs zaudējums, ka zaudējumi radīti ar tādu darbību, kad vainīgo personu ir vairākas, katra nav ievērojusi krietna saimnieka rūpību, bet nav pierādāma cēloņskarība, proti, iespējams, ka zaudējumu radījusi vienas personas neuzmanība, bet iespējams arī, ka zaudējuma cēlonis ir kumulatīva bezrūpība, kas dejo tango soli ar apzinātu ļaunprātību. Tad seko rakstā minētais nejaušais notikums, un vizbeidzot nepārvarama vara, kas bango pār ļaudīm un blakuslietām kā pirmā mīlestība!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 12
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties