17. Februāris 2015 /NR. 07 (859)
Skaidrojumi. Viedokļi
Nejaušs notikums un tā sekas
15
LU Juridiskās fakultātes maģistrante, Bac.iur.
Krista Bērziņa
zvērinātu advokātu biroja “Eversheds Bitāns” jurista palīdze 

Civiltiesiskajās attiecībās kādai no pusēm var rasties zaudējumi, kuru cēlonis var būt gan kādas personas darbība vai bezdarbība, gan objektīvi apstākļi, kas nav atkarīgi ne no vienas personas rīcības. Zaudējumi var būt gan tieši, gan netieši, tāpat arī nejauši. Pastāv izņēmuma princips, ka nejaušus zaudējumus nevienam nav jāatlīdzina. Bet no kā rodas nejaušie zaudējumi, kurus nav pienākums atlīdzināt? Turpmākajā tekstā noskaidrosim, kas ir nejauši zaudējumi, no kā tie ceļas, uzmanību veltot tieši nejauša notikuma kā nejauša zaudējuma cēloņa apskatei, tiesu prakses analīzei un šī jēdziena vēsturiskas un starptautiskas izpratnes izpētei, apskatīsim jēdziena izpratni Latvijas tiesību sistēmā, visbeidzot izdarot secinājumus, kas Civillikumā tiek saprasts ar jēdzienu "nejaušs notikums" un kādas ir nejauša notikuma sekas.

Jēdziena "nejaušs notikums" vēsturiskā izpratne

Kā to nosaka Civillikuma 1773. pants, nejaušu zaudējumu cēlonis ir nejaušs notikums vai nepārvarama vara. Civillikuma 1773. pants lieto saikli "vai", kas apzīmē alternatīvu un it kā nostāda pretstatā šos abus nejauša zaudējuma izraisošos cēloņus. Apskatot Civillikuma komentāros pausto, secināms vien tas, ka nejaušs zaudējums ir tāds, kurā nevienu nevar vainot, tāpēc tā atlīdzināšana Civillikuma 1774. pantā norādītajā gadījumā nav uzskatāma par atbildību.1 Tāpat komentāros pausts: "Noteikums, ka nejaušs zaudējums nevienam nav jāatlīdzina, izriet no tā, ka nav iespējams konstatēt šāda zaudējuma cēlonisko sakaru ar kādas personas prettiesisku rīcību. Nav arī atbildības otra priekšnoteikuma – vainas."2

Ar jēdzienu "nepārvarama vara" (force majeure, vis maior, angliski saukta arī Act of God), kā to raksturo arī prof. V. Kalniņš, ir domāta kaut kāda stihija, kuru cilvēks ar saviem spēkiem nevar pārvarēt – zemestrīce, ūdensplūdi, ugunsgrēks u.c.3 Kā tas atspoguļots romiešu tiesībās, "laupīšanas, sacelšanās, ugunsgrēka, ūdensplūdu, bandītu uzbrukuma postījumi ne no viena nevar tikt piedzīti".4 Juridiskajā terminu vārdnīcā šis termins tiek skaidrots kā no līguma dalībnieku gribas neatkarīgi apstākļi, kuru iestāšanās gadījumā objektīvi nav iespējams izpildīt līguma saistības.5 Francijā par nepārvaramu varu tiek uzskatīti tādi notikumi, kuri nav paredzami un nav novēršami un kurus izraisa no attiecīgās personas neatkarīgi ārējie apstākļi, bet Vācijas tiesu praksē nepārvaramas varas apstākļi ir iestājušies tad, ja zaudējumus radošais notikums ir radies ārēja spēka (dabas spēku vai trešās personas) ietekmē, tātad tas nav atkarīgs no bojātās lietas (objektīvais priekšnoteikums) un šo notikumu pat ar īpašu rūpību nav bijis iespējams novērst vai padarīt mazāku (subjektīvais faktors).6

Taču nejaušs notikums kā nejaušu zaudējumu cēlonis nekur netiek atsevišķi skaidrots. Kā to norādījis arī prof. K. Torgāns savā grāmatā "Līgumu un deliktu tiesību problēmas", nejauša notikuma kā nejauša zaudējuma cēloņa noskaidrošana būtu izpētes vērta.7 Pieņemot, ka nepārvarama vara ir ārkārtējs un iepriekš neparedzams sevišķi spēcīgs šķērslis, paliek jautājums, vai bez nepārvaramas varas iespējami arī citi šķēršļi, kurus kā attaisnojumus var ietilpināt jēdzienā "nejaušība" vai "nejaušs gadījums".8

Lai noskaidrotu šī jēdziena nozīmi un attīstību, nepieciešams neliels ieskats vēsturē. Senie romieši uzskatīja, ka gadījums (casus) ir tur, kur vainas vairs nav – lieta gājusi bojā vai pasliktinājusies nejauša gadījuma apstākļos, un atbildīgā persona nav vainojama.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
15 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Krista Bērziņa
3. Marts 2015 / 12:49
10
ATBILDĒT
Beidziet vislaik spaidīt mīnusiņus, man jau roka sāp no plusiņu spiešanas manam rakstam.
šefs > Krista Bērziņa
3. Marts 2015 / 17:57
13
ATBILDĒT
Smieklīgi- kas te notiek! Domāju ka tik aizņemtai personai kāda ir Krista Bērziņa pat ne mazākās nojausmas nav kas te notiek, kur nu vēl spiest sev plusiņus:), bet tas ka kādam ne pa jokam kremt šīs meitenes panākumi, tas nu ir fakts! Lai veicās šai meitenei:)
Seskis
21. Februāris 2015 / 15:11
7
ATBILDĒT
Starp nepārvaramu varu un nejaušu notikumu atrodas pusjaušs notikums!
Kā Maksimas lietā - zaudējumi ir nodarīti Maksimai, iebrucis jumts, bojāts inventārs, bojāta prece, bet par to neviens nerunā, nezin kāpēc šie zaudējumi nav jāatlīdzina. Visi runā par 55 nelaiķiem, bet kuram ir nodarīti zaudējumi? Radiniekiem, iespējams, arī valstij, jo viena dvēsesle esot 300 000 euro vērtībā. Zaudējumi nodarīti arī tam, kurš uz jumta veica sējas darbus, braukādams ar traktoru, tomēr arī šeit ir iespējama dārznieka pusjauša vaina, jo varbūt lemesis irdenajā zemē par dziļu laists. Būvniekiem arī pusjauša vaina, jo skrūves neatbilda, skrūvju ražotājam pusjauša vaina, jo metāla cietība neatbilda Rokvela skalas nepieciešamajiem standartiem. Nav izslēgta arī veikala apmeklētāju vaina, jo lielas ļaužu masas soļojot var radīt nopietnu vibrāciju, kas apdraud konstrukciju drošību. Protams, vainīgi arī apsargi, jo nereaģēja uz signalizāciju, nesot pusjaušu atbildību.
Tādējādi var izsekot atbildības ģenēzei - tīšs vai netīšs zaudējums, kad atbildīgo var noskaidrot, un prasīt zaudējumu atlīdzinājumu. Tad seko pusjaušs zaudējums, ka zaudējumi radīti ar tādu darbību, kad vainīgo personu ir vairākas, katra nav ievērojusi krietna saimnieka rūpību, bet nav pierādāma cēloņskarība, proti, iespējams, ka zaudējumu radījusi vienas personas neuzmanība, bet iespējams arī, ka zaudējuma cēlonis ir kumulatīva bezrūpība, kas dejo tango soli ar apzinātu ļaunprātību. Tad seko rakstā minētais nejaušais notikums, un vizbeidzot nepārvarama vara, kas bango pār ļaudīm un blakuslietām kā pirmā mīlestība!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 12
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties