Ievešanas nekustamā īpašuma valdījumā pareiza piemērošana ir svarīga gan tiesu nolēmumu izpildē, gan arī cilvēktiesību īstenošanā. Neskaidrā normatīvā bāze, atšķirīgi viedokļi doktrīnā un praksē, kā arī dažādā tiesību normu interpretācija raisa dažādus nevajadzīgus strīdus tiesās un neauglīgas diskusijas. Tāpēc raksta mērķis ir sniegt nelielu ieskatu1 ievešanas nekustamā īpašuma valdījumā institūta materiālo un procesuālo tiesību normu pareizā un taisnīgā piemērošanā un problemātikā.
Ievešanas nekustamā īpašuma valdījumā materiāltiesiskais regulējums
Ja valdījuma institūts Civillikumā2 ir samērā plaši aprakstīts, tad ievešanai nekustamā īpašuma valdījumā ir veltīti vien daži panti.
Atšķirībā no vispārējā Civillikuma regulējuma, ka nekustamas lietas valdījums izbeidzas, kad valdītājs zaudējis varu pār to dabas spēku dēļ vai citai personai viņu izstumjot,3 ievešana valdījumā ir saistīta ar kādas personas valdījuma izbeigšanos uz tiesas nolēmuma pamata.
Lai iegūtu nekustamā īpašuma valdījumu, jāņem tā savā fiziskā varā un ir nepieciešama ar varā ņemšanu saistīta griba paturēt šo lietu kā savu.4 Turklāt atbilstoši Civillikuma 882. pantam "nekustama īpašuma varā ņemšana notiek ne vien, kad ieguvējs ieiet tajā, bet arī kad nodevējs uz to tikai norāda, ja pie tam nav nekādu dabisku šķēršļu ieiet šajā nekustamā īpašumā".
Jēdziens "ieguvēja ievešana nekustamā īpašuma valdījumā" minēts Civillikuma 995. pantā, kas noteic, ka "tiesas izdarāma ievešana iegūtā nekustama īpašuma valdījumā nav būtiski nepieciešams nosacījums tā iegūšanai par īpašumu, un tādēļ tāda ievešana notiek tikai tad, kad ieguvējs to noteikti vēlas, it sevišķi ja nekustama īpašuma atsavināšana notikusi pret iepriekšējā īpašnieka gribu".
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.