30. Jūnijs 2015 /NR. 25 (877)
Numura tēma
Iepirkumu pirmspārbaudes ES fondu projektos un biežāk konstatētās kļūdas iepirkumos
Mg.iur.
Liāna Teilāne
Centrālās finanšu un līgumu aģentūras (CFLA) Eiropas Savienības fondu veselības un satiksmes projektu nodaļas vadītāja vietniece 
Bac.iur.
Daina Pulkstene
CFLA Juridiskā nodrošinājuma nodaļas vecākā eksperte juriskonsulte 

Sācies jau trešais Eiropas Savienības (turpmāk – ES) fondu ieviešanas periods. Atskatoties uz iepriekšējiem diviem periodiem, jāsecina, ka diemžēl gandrīz pusē gadījumu, kad ES fondu projektu finansējuma saņēmējs ir saņēmis tikai daļēju ES fondu finansējumu vai nav saņēmis to vispār, ir kļūdu dēļ, kas ir pieļautas publiskajos iepirkumos. Lai izprastu iepirkumu pirmspārbaužu būtību un savlaicīgi novērstu iespējamās kļūdas iepirkumu dokumentos un iepirkumu norisē, šajā rakstā apskatītas svarīgākās lietas, ko vajadzētu ievērot, lai iepirkums būtu veiksmīgs un finansējuma saņēmēja projekts saņemtu 100% ES fondu finansējumu.

No 2012. gada janvāra Aģentūra veic deleģēto funkciju – iepirkuma dokumentācijas un iepirkuma procedūras norises pirmspārbaudes. Pirms tam iepirkumu pirmspārbaudes ES fondu projektu ietvaros izsludinātajiem iepirkumiem veica Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB). Aģentūrai šī funkcija sākotnēji bija pilnīgi jauns izaicinājums, jo šādā veidā iepirkumus, īpaši jau iepirkumu nolikumus, Aģentūra nebija pārbaudījusi. Tomēr kopš 2012. gada Aģentūra ir uzkrājusi pieredzi iepirkumu pirmspārbaužu veikšanā.

Iepirkumu pirmspārbaužu mērķis ir savlaicīgi identificēt pārkāpumus iepirkumu jomā, palīdzot finansējuma saņēmējiem tos novērst, un tādējādi izvairīties no neatbilstoši veikto izmaksu rašanās.

Iepirkumu pirmspārbaužu veikšanas tiesisko pamatu nosaka Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.–2020. gada plānošanas perioda vadības likums1 un Ministru kabineta 2015. gada 10. februāra noteikumi Nr. 77 “Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda projektu pārbaužu veikšanas kārtība 2014.–2020. gada plānošanas periodā”2 (turpmāk – MK noteikumi Nr. 77).

Aģentūras administrējamo ES fondu finansējuma saņēmēju loks ir dažāds – valsts iestādes, pašvaldības, sabiedrisko pakalpojumu sniedzēji un komersanti, protams, arī iepirkumos piemērojamo normatīvo aktu kopums ir tikpat dažāds – Publisko iepirkumu likums3 (turpmāk – PIL), Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likums,4 Ministru kabineta 2013. gada 4. jūnija noteikumi Nr. 299 “Noteikumi par iepirkuma procedūru un tās piemērošanas kārtību pasūtītāja finansētajiem projektiem”,5 kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas izstrādātās “Iepirkumu vadlīnijas sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem”, kuras finansējuma saņēmējiem ir saistošas saskaņā ar noslēgtā līguma par projekta īstenošanu nosacījumiem. Šīs dažādības dēļ rakstā galvenokārt tiks apskatīti iepirkumi, kuri veikti saskaņā ar PIL, jo tie ir vairākumā, un kļūdas, kas konstatētas, veicot minēto iepirkumu pirmspārbaudes.

 

Iepirkumu pirmspārbaužu plānošana

Lai nodrošinātu vienotu pieeju iepirkumu pirmspārbaužu veikšanā, IUB ir izstrādājis Metodiku par iepirkumu pirmspārbaužu veikšanu sadarbības iestādei Eiropas Savienības struktūrfondu un Kohēzijas fonda 2014.–2020. gada plānošanas periodā6 (turpmāk – Metodika pirmspārbaužu veikšanai). Turklāt, lai visas ES fondu administrēšanā iesaistītās institūcijas varētu apspriest neskaidros un aktuālos jautājumus, kas saistīti ar iepirkumu pirmspārbaužu veikšanu, IUB organizē darba grupas sanāksmes, kuru protokoli ir pieejami arī interneta vietnē esfondi.lv.7

Ir divu veidu iepirkumu pirmspārbaudes – iepirkumu dokumentācijas pārbaude un iepirkumu norises pārbaude. Metodika pirmspārbaužu veikšanai paredz, ka iepirkuma dokumentācijas pirmspārbaudes veic visiem iepirkumiem augsta riska projektos (projekta riska novērtējumu veic katram projektam pēc līguma noslēgšanas) un vismaz 25% iepirkumu, rēķinot no kopējā plānoto iepirkumu skaita vidēja un zema riska projektos. No iepirkumu pārbaužu plānā iekļautajiem iepirkumiem, kuriem veiktas iepirkumu dokumentācijas pirmspārbaudes, vismaz 30% iepirkumu veic pirkumu procedūras norises pirmspārbaudes.

Salīdzinājumā ar ES fondu 2007.–2013. gada plānošanas periodu iepirkumu pirmspārbaužu veikšanas minimālais apjoms vidēja un zema riska projektos ir palielināts, ņemot vērā, ka kļūdas iepirkumos vēl joprojām ir viens no iemesliem, kuru dēļ ES fondu finansējums netiek izmaksāts pilnā apjomā.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties