Konstitūcija ir dzīvs instruments, kas atspoguļo reālo spēku samēru valstī.1 Arī tēze, ka "konstitūcija ir tas, ko tiesneši saprot ar konstitūciju",2 apliecinājusi sevi fundamentālos konstitucionālo tiesu spriedumos. Konstitucionālajai tiesai piešķirtā kompetence liek līdzsvarot varu un vērtības. Vienlaikus konstitucionālās tiesas tiesneši ir dzīvās vēstures vēstneši, jo faktiski viņu vērtību spriedumi veido moderno valstiskuma izpratni.
Tā kā starptautiskā konference "Parlamentārās demokrātijas pilnveidošana" 2015. gada 23. februārī norisinājās Rīgā, radās izdevība intervēt bijušo Lietuvas konstitucionālās tiesas tiesnesi Dr.iur. Tomu Birmontieni. Savu profesionalitāti viņa apliecinājusi vairākos augstos amatos un ir viena no atzītākajām Lietuvas tiesību zinātniecēm. Teorētiķe un praktiķe. Iespēja ar viņu sarunāties bagātina, viņas elegance un inteliģence šarmē.
Jūs esat tuvos draugos ar Latvijas juristu kopienu: jums ir cieša sadarbība ar Satversmes tiesas tiesnešiem, un jūs bieži uzstājaties augsta līmeņa zinātniskajās konferencēs, ko organizē Saeima un Valsts prezidenta kanceleja, ieskicējot mūsu kopīgās vēsturiskās un konstitucionālās tradīcijas. Ko varat sacīt par Latviju?
Gribu uzsvērt, ka starp latviešiem un lietuviešiem nav būtisku atšķirību. Proti, Latvijas un Lietuvas līdzīgā vēsturiskā pieredze palīdz mums vienam otru saprast. Sadarbība ar Satversmes tiesas tiesnešiem deviņu gadu garumā ļāvusi koleģiālām attiecībām pāraugt sirsnīgā draudzībā. Latvijā vienmēr jūtos kā gaidīts viesis. Arī apmeklējot šo Valsts prezidenta kancelejas rīkoto konferenci, guvu pārliecību par to, ka profesionālajā jomā starp mums nepastāv robežas – esam vienoti izpratnē par konstitucionālo tiesību prakses un teorijas attīstības tendencēm.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.