21. Jūlijs 2015 /NR. 28 (880)
Skaidrojumi. Viedokļi
Jurisprudences studijas un normatīvo tiesību aktu hierarhija
29
Komentārs par vienoto jurista kvalifikācijas eksāmenu
Mg.iur., Mg.phil.
Anda Smiltēna
TM Valststiesību departamenta Administratīvo tiesību nodaļas vadītāja  

Līdz pat pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu beigām Latvijas Universitāte bija vienīgā augstskola, kurā varēja iegūt jurista izglītību. Ilgstoši arī darba tirgus pieprasījumu pēc juristiem spēja nodrošināt tikai vienas augstskolas absolventi, jo, nepastāvot brīvā tirgus ekonomikai, nebija vajadzīgi juristi, kas apkalpo komersantus.

Likumsakarīgi, ka blakus Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes studiju programmām ar laiku parādījās citu augstskolu piedāvātās jurista studiju programmas, jo sabiedrībā bija parādījies šāds pieprasījums. Tiktāl redzams, ka arī augstākās izglītības jomā darbojas ekonomikas pamatprincipi – ir pieprasījums, būs piedāvājums.

2013. gadā tiesību zinātņu studiju programmas piedāvāja 12 augstskolas (Daugavpils Universitāte, Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Rēzeknes augstskola, Rīgas Juridiskā augstskola, Baltijas Starptautiskā akadēmija, Biznesa augstskola "Turība", Sociālo tehnoloģiju augstskola, Juridiskā koledža, Latvijas Biznesa koledža, Biznesa vadības koledža, Alberta koledža).

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
29 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
:(
7. Augusts 2015 / 14:58
0
ATBILDĒT
Kaitējumu, kādu gadu garumā izdarījuši valstij šie daudzie nekvalificētie juristi valsts pārvaldē, nemaz nav iespējams izmēŗīt.
Praktizējošs praktiķis
22. Jūlijs 2015 / 15:38
8
ATBILDĒT
Vāja argumentācija, izņemot statistikas datus. Kamēr augstskolās nebūs kvalitatīvi mācībspēki, nevar runāt par profesijas apgūšanas latiņas celšanu. Savs vārds sakāms par rakstā minēto testu, kuru nācies kārtot dažus gadus atpakaļ TM. Šajā testā ir t.s.multiplās atbildes, kur cita starpā jautājumā par normatīvo aktu hierarhiju bija atzīmētas ne tikai pretrunīgas, bet pat divdomīgas atbildes, piemēram, uzskaitījumā ietverot "MK noteikumu projekts", liekot kandidātiem nevajadzīgi lauzīt galvu - vai oficiāli nepieņemts un spēkā nestājies normatīvais akts ir šīs hierarhijas sastāvdaļa vai nē. Ciniski, bet acīmredzot iestājusies stadija, kurā trūkst gribētāju strādāt TM, tāpēc jāizpauž populistiski saukļi par profesijas apgūšanas kvalitāti.
Temīda > Praktizējošs praktiķis
22. Jūlijs 2015 / 20:52
4
ATBILDĒT
Juristam nav jābūt staigājošajai enciklopēdijai, pietiek, ka spēj sasniegt galveno mērķi - palīdzēt klientam atrisināt viņa problēmas. Ja vēlas izglītot akadēmiski pārgudrus juristus, kritiski nepārbaudot viņu spējas šīs zināšanas praktiski izmantot, tad nav jēgas diskusijai par centralizēta eksāmena ieviešanu.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 26
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties