Ministru kabineta 2010. gada 18. maija noteikumu Nr. 461 "Noteikumi par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām un Profesiju klasifikatora lietošanas un aktualizēšanas kārtību"1 2. pielikuma 1.20. apakšnodaļā iekļauts jurista profesijas standarts. Profesionālās darbības pamatuzdevumu kopsavilkuma sadaļā norādīts, ka jurists atbilstoši profesionālajai specializācijai un amatam atrod, analizē, iztulko un piemēro tiesību normas, izstrādā, analizē un apliecina juridiskus dokumentus, sniedz juridiskus atzinumus un juridisko palīdzību (sniedz juridiskās konsultācijas un veic tiesību subjektu pārstāvību), veic juridiskas darbības civilprocesā, administratīvajā procesā, Satversmes tiesas procesā un kriminālprocesā un izstrādā pētījumus ar zinātnisku vērtību jurisprudencē.
Tāpat šajos noteikumos detalizēti uzskaitītas profesionālās darbības veikšanai nepieciešamās profesionālās kompetences, prasmes un zināšanas. Tas ir ļoti vērtīgi, ka mums šāds jurista profesijas standarts ir, taču neviens šobrīd Latvijā nepārbauda, nepārliecinās, vai cilvēks, kurš sevi uzskata par juristu un kuram izsniegts diploms par augstāko juridisko izglītību, atbilst juridiskās profesijas standartam. Mēs prezumējam, ka tas tā ir. Tomēr šo pieņēmumu diezgan pārliecinoši apgāž fakti par specializēto kvalifikācijas eksāmenu nenokārtojošo pretendentu skaitu. Piemēram, 2013. gada nogalē ar skaļu virsrakstu "85% topošo prokuroru eksāmenos nespēj atbildēt uz elementāriem jautājumiem" publiski izskanēja informācija, ka apmēram puse prokurora amata pretendentu nav izturējusi vispārējo un juridisko zināšanu pirmās kārtas pārbaudījumu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.