11. Augusts 2015 /NR. 31 (883)
Skaidrojumi. Viedokļi
Apdrošināšanas atlīdzība par morālo kaitējumu valstij var izmaksāt 100 miljonus eiro
2
Dr.habil.iur.
Osvalds Joksts
 

Satversmes tiesa 2014. gada 29. decembrī izvērtēja Ministru kabineta 2005. gada 17. maijā izdotos noteikumus Nr. 331 "Par apdrošināšanas atlīdzības apmēru un aprēķināšanas kārtību par personai nodarītajiem nemateriālajiem zaudējumiem", atzīstot, ka tajos noteiktais apdrošināšanas atlīdzības apmērs nav samērīgs un neatbilst Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumam. Lai aizsargātu to personu tiesības, kuru prasības par sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas (turpmāk – OCTA) atlīdzības apmēru tiek izskatītas vispārējās jurisdikcijas tiesā, attiecīgie noteikumu punkti un apakšpunkti tika atzīti par spēkā neesošiem no 2005. gada 21. maija. Attiecībā uz konstitucionālās sūdzības iesniedzēju – SIA "Autofavorīts", lai nodrošinātu tā tiesību aizsardzību un dotu iespēju iesniegt pieteikumu vispārējās jurisdikcijas tiesā sakarā ar jaunatklātiem apstākļiem, tika atzīts, ka apstrīdētās normas zaudē spēku no 2007. gada 11. oktobra.1

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Iveta Ļaksa
11. Augusts 2015 / 15:46
0
ATBILDĒT
Priekšlikums tomēr būtu pretrunā ar OCTA sistēmu. OCTA ir sistēma, kuras mērķis no vienas puses ir nodrošināt obligāti apdrošināmo personu aizsardzību no neparedzamiem atbildības riskiem, no otras puses, katrā ziņā nodrošināt ceļu satiksmes negadījumā cietušo trešo personu interešu aizsardzību ( Looschelders D., Münchener Kommentar zum Versicherungsvertragsgesetz, izdevēji: Theo Langheid, Manfred Wandt, 1. izdevums, 2010, 1. sējums, 1. nodaļa, 117. punkts; Bar, C., “Das Trennungsprinzip und die Geschichte des Wandels der Haftpflichtversicherung”, no: Archiv für die civilistische Praxis, 1981, Nr. 181, 326. lpp.). OCTA sistēmai ir raksturīga risku sadalījuma solidaritātes un galu galā arī taisnīga sadalījuma (iustitia distributiva) elementi aristotelisma izpratnē (Aristotelis, “Nikomaha ētika”, Jansen, N., Die Struktur des Haftungsrechts, Tībingene, 2003, 114. lpp.). Tas nozīmē, ja nodarīts kaitējums personai, ko izraisījis transportlīdzekļa vadītājs, visa sabiedrība uzņemas izmaksas, proti, katru gadu maksājot apdrošinātājiem obligātu civiltiesisko apdrošināšanu par katru ceļu satiksmē lietoto transportlīdzekli. Būtībā OCTA sistēma, tāpat kā daudzās pasaules valstīs, ir balstīta uz solidaritātes principu.
skats no alas
11. Augusts 2015 / 10:59
0
ATBILDĒT
"Minētais priekšlikums nekādā ziņā nav pretrunā ar ES direktīvām, kas reglamentē OCTA apdrošināšanas noteikumus, jo to galvenais mērķis ir aizsargāt cietušo intereses, nevis atbrīvot vainīgos no atbildības"

jo to galvenais mērķis ir aizsargāt cietušo intereses UN apdrošinātāju maciņus... ja apdrošinātājiem neizdevās nomotivēt OCTA prēmiju pacelšanu, tagad tiks dzīts no vainīgā..
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties