18. Augusts 2015 /NR. 32 (884)
Numura tēma
Preventīvo piespiedu līdzekļu koncepcijas ieviešana Latvijas tiesību sistēmā
Bac.iur.
Sintija Dzalbe
Tieslietu ministrijas Krimināltiesību departamenta juriskonsulte  

Šobrīd Latvijas Republikā (turpmāk – Latvija) pastāv juridiskās atbildības sistēma, kuras ietvaros nav iespējams īstenot preventīvo funkciju, jo valsts institūcijas galvenokārt ar tām pieejamiem instrumentiem reaģē uz pagātnē izdarītu likumpārkāpumu.1 Līdz ar to Latvijā pastāvošā juridiskās atbildības sistēma reaģē tikai vienā virzienā – gadījumos, kad persona ir izdarījusi tādas darbības, par ko Latvijas normatīvajos aktos paredzēta administratīvā atbildība vai kriminālatbildība.

Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 89. pantā ir noteikts, ka valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem. Tādējādi no iepriekš minētā izriet, ka valstij ir pozitīvs pienākums ne tikai izveidot mehānismu, kādā iespējams aizsargāt jau aizskartas tiesības, bet arī novērst iespējamu tiesību aizskārumu, garantējot sabiedrības drošību.

Ievērojot, ka vardarbība var izpausties dažādos veidos un ka tā var būt ar dažādu intensitātes pakāpi, ne visi vardarbības akti sasniedz tādu kaitīguma pakāpi, lai tos varētu kvalificēt kā administratīvu pārkāpumu vai noziedzīgu nodarījumu, tādējādi ir būtiski valstī izveidot mehānismu, kura ietvaros valsts institūciju rīcībā ir instrumenti, kas ļauj rīkoties jau tad, kad pastāv vardarbības riski – pirms ir noticis tiesību normu pārkāpums.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties