Līdz ar pēdējiem apjomīgajiem Maksātnespējas likuma grozījumiem 2014. gada rudenī tika arī papildināts maksātnespējas procesa administratora sertifikāta darbības izbeigšanas iespējamo pamatu uzskaitījums, iepriekšējam kritēriju klāstam pievienojot divus jaunus. Tādējādi lēmumu par administratora sertifikāta darbības izbeigšanu vēl pieņem, ja pēdējo divu administratora sertifikāta darbības gadu laikā Maksātnespējas administrācija divas reizes ir atzinusi normatīvo aktu pārkāpumus administratora darbībā, kā arī šādu lēmumu – ne obligāti, bet izvērtējot tā lietderību – var pieņemt, ja administrators pieļāvis profesionālās ētikas kodeksa normu rupju pārkāpumu. Ar šīm normām saistītas cerības "iztīrīt" administratoru rindas no tādiem, kuru profesionālā godprātība un likumība tiek apšaubīta, bet saruna ar Latvijas Sertificēto maksātnespējas procesa administratoru asociācijas Sertifikācijas centra vadītāju Inesi Aleksejuku atklāj, ka vismaz pagaidām attiecīgais regulējums praksē vēl nav piemērots.1 Mg.iur. I. Aleksejuka centru vada pēdējos četrus gadus un sarunā ar "Jurista Vārdu" vēlas kliedēt mītu, ka administratoru sertificēšana ir formāla, bet sertifikāta darbības izbeigšana – negribīgi veikta.
Kāda ir pašreizējā maksātnespējas administratoru sertificēšanas kārtība?
Jāatgādina, ka sertificēti administratori Latvijā darbojas kopš 2003. gada, bet sākotnēji administratoru sertificēšanu un uzņemšanu profesijā veica Maksātnespējas administrācija. Kopš 2009. gada 1. janvāra administratoru amata pretendentu apmācību un sertificēšanu veic administratoru asociācija, kurā šim nolūkam ir izveidots Sertifikācijas centrs. Sākotnēji Administratoru asociācija administratoru pretendentu apmācību un sertificēšanu veica, pamatojoties uz deleģējuma līgumu, bet vēlāk šo deleģējumu iekļāva Maksātnespējas likumā, izsmeļoši uzskaitot, kādus uzdevumus asociācija veic administratoru sertificēšanas jomā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.