6. Oktobris 2015 /NR. 39 (891)
Skaidrojumi. Viedokļi
Vai Kriminālprocesa likums jau gatavs
Dr.iur.
Ārija Meikališa
LU Juridiskās fakultātes profesore 
Dr.iur.
Kristīne Strada-Rozenberga
LU Juridiskās fakultātes profesore 

2005. gads mūsdienu kriminālprocesuālo tiesību attīstībā Latvijā iezīmēja jaunu posmu. 2005. gada 21. aprīlī Saeima pieņēma ilgi gaidīto, daudzu gadu garumā izstrādāto Kriminālprocesa likumu (turpmāk arī – KPL), kurš tika izsludināts 2005. gada 11. maijā. Jaunais likums stājās spēkā 2005. gada 1. oktobrī, nomainot no padomju laikiem spēkā esošo 1961. gadā pieņemto Kriminālprocesa kodeksu, kurā gan tolaik jau bija veiktas nozīmīgas izmaiņas.

KPL pieņemšanas gaitā tika ieviestas būtiskas izmaiņas kriminālprocesuālajā kārtībā, radot jaunus institūtus, atsakoties no iepriekš zināmajiem un nozīmīgi grozot līdzšinējo tiesisko regulējumu. Tomēr līdz ar KPL pieņemšanu kriminālprocesuālo tiesību būtiska reformēšana diemžēl nenoslēdzās, bet turpinājās ar lielu intensitāti gan skaitliskā, gan saturiskā aspektā.

Pēdējo desmit gadu laikā KPL grozīts 27 reizes (pēdējie grozījumi stāsies spēkā 1. novembrī) . Grozījumi gan kvantitatīvi, gan kvalitatīvi bijuši pamatīgi. Kopumā KPL A un B daļā grozīti gandrīz 57% pantu: A daļā – 51%, B daļā – 63%, savukārt C daļa, kas veltīta starptautiskajai sadarbībai, ieguvusi pavisam citu veidolu. Redzam, ka grozīta ir lielākā daļa no likuma sākotnējā redakcijā iekļautajiem pantiem. Kopējais pantu skaits pieaudzis gandrīz par 100. Tas joprojām ļauj atzīt, ka kriminālprocesa tiesību normu pilnveide turpinās, turklāt strauji.

Sākotnēji pieņemtais likuma teksts tā sistēmiskās nesakārtotības un nepārdomātības dēļ jau uzreiz pēc pieņemšanas radīja pamatu visai drošai prognozei, ka sagaidāmi grozījumi. Šis apstāklis un citi objektīvi iemesli ļāva atzīt, ka vēlme sakārtot Kriminālprocesa likumu vērtējama atzinīgi, tomēr pārāk bieži grozījumi likumā neveicina tiesiski stabilas, paredzamas un saprotamas kriminālprocesuālās kārtības veidošanu. Diemžēl atzīstams, ka grozījumu pieņemšanas prakse KPL situāciju būtiski neuzlaboja – arī pieņemtie grozījumi bieži bija un ir nepārdomāti, sistēmiski neiederīgi u.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties