27. Oktobris 2015 /NR. 42 (894)
Redaktora sleja
Lai Tev būtu kas balts
29

Retais nebūs dzirdējis par "tikumības" debatēm, kurās iesaistījušies vairāki politiķi, bet pēdējā laikā, spiestā kārtā – arī literāti un pedagogi. Domstarpību saknes aug šī gada pavasarī pieņemtajos Izglītības likuma grozījumos, ar kuriem tika izveidots jauns pants "Izglītība un tikumība", kas izglītības sistēmai nosaka pienākumu nodrošināt izglītojamā tikumisko audzināšanu, kā arī aizliedz mācību iestādēs mācību līdzekļus, kas var negatīvi ietekmēt izglītojamo tikumisko attīstību. Jau apspriešanas stadijā projekts raisīja bažas par neskaidro un tādēļ patvaļīgi "staipāmo" saturu, turklāt parlamentā tā arī neizskanēja pierādījumi kaut kādai īpašai "netikumībai", kas valdītu Latvijas skolās un kas tādējādi būtu jāapkaro.

Svaigākās debates raisījis šīs normas pielietojums praksē – kāda "netikumīga" dzejoļa aizliegšana skolā. Tomēr šobrīd disputs izvērsies tālu ārpus tā sākotnējām robežām: skolotājas un skolas direktora domstarpību apspriešanas. Tieši šim izvērsumam un nevis konkrētajiem cēloņiem vēlos aicināt pievērst plašāku uzmanību.

Ļoti spēcīgu pārsteigumu raisa kādas politiķes – deputātes un bijušās kultūras (!) ministres izpausmes publiskajā telpā, kur viņa – ne vairāk un ne mazāk – vērtē latviešu mūsdienu kultūras darbiniekus, jo īpaši dzejniekus, secinot, ka "bariņš augstprātīgu, sevī iemīlējušos pseidointelektuāļu" "verdziski un nekritiski mērkaķojas pakaļ visām Rietumu negācijām", turpretī "ar īstu dzeju" izlutinātie latvieši stingri turas tiem pretī – "smādē surogātus" un "silda savu nosalušo dvēseli pie mūsdienās visvairāk pirktās latviešu dzejnieces Kornēlijas Apšukrūmas vārsmām".

Par gaumi, protams, nestrīdas, un katrs ir tiesīgs izvēlēties sev tīkamāko lasāmvielu. Taču būtu vietā atgādināt: Satversme nosaka ne vien to, ka Latvijā "cenzūra ir aizliegta", bet arī to, ka "valsts atzīst zinātniskās, mākslinieciskās un citādas jaunrades brīvību". Tātad mūsu demokrātiskajā un tiesiskajā valstī nav "pareizās" un "nepareizās" mākslas – atšķirībā no policejiskas valsts, kur varas iestādes kontrolē pilnīgi visas dzīves sfēras (tāda bija, piemēram, PSRS). Tādēļ ar autoritārām norādēm uz "labu" un "sliktu" literatūru būtu ārkārtīgi jāuzmanās – jo īpaši personām, kuru rokās ir valsts vara.

Kā tas diskusijā par mākslu piederas, izmantošu arī mākslinieciskās izteiksmes līdzekli – alūziju, resp., efekta pastiprināšanai minēšu visiem zināmu faktu, kam jāraisa noteiktas asociācijas. Un šajā gadījumā tā ir grāmatu dedzināšana – gadu tūkstošiem sena politiskās un reliģiskās cīņas "metode", kuras ietvaros publiskā veidā tikušas iznīcinātas ideoloģiski nepieņemamas grāmatas, turklāt ļoti bieži piesaucot tieši "tikumības" argumentu.

Tā, piemēram, 20. gadsimta 20. gados dega Krievijas bibliotēku krājumi, jo "pūstošās inteliģences" idejas bija pretrunā ar boļševiku jaunceļamās pasaules principiem. 1933. gadā nacionālsociālisti sarīkoja grāmatu sārtus vairāk nekā 20 Vācijas universitātēs: šajos ugunskuros sava "nevāciskā gara" (undeutscher Geist) dēļ līdzās vācu jaunākās dzejas un literatūras antoloģijām sadega arī Tomasa Manna, Zigmunda Freida, Ērika Marijas Remarka un pat Ērika Kestnera sacerējumi. Diemžēl grāmatu dedzinātāji savu darbu turpina arī 21. gadsimtā: pirms pāris gadiem Dienvidosetijas universitātē liesmoja gruzīnu grāmatu ugunskurs.

Bet noslēdzot, protams, dzeja! Lai iepriekšminētās K. Apšukrūmas panti šoreiz kalpo kā remdinošs līdzeklis poētikas un politikas cīņā iesaistītajiem:

Lai Tev būtu kas balts,
Ar ko nosegt
Dzīves koduma pēdas!
Spirgtu avotu šalts
Zem ikdienas rūpju grēdas.
Lai Tev būtu kas salds,
Rūgtas domas
Kad dvēselē ēdas,
Un pie rokas kas salts,
Ar ko apdzēst sāpi,
Kas mēdās!

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Gailīte D. Lai Tev būtu kas balts. Jurista Vārds, 27.10.2015., Nr. 42 (894), 2.lpp.
VISI RAKSTI 27. Oktobris 2015 /NR. 42 (894)
29 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Seskis
28. Oktobris 2015 / 17:02
6
ATBILDĒT
Patiesi, patiesi, kā godātajam Mazgudrajam labpatikās izteikties, ka daļai ļaužu tikumība vai netikumība asociējas tikai un vienīgi ar to, kas starp ceļiem un jostas vietu.
Taisnība ar komentāros paustajai idejai, ka tikumība ir cilvēka iekšējās pasaules morālais žiroskops, kas transponē Ēterā garīgā satvara viļņveidīgās vibrācijas.
Tikumība ir vērtējama kā personības attīstības fundamentālā pamatvērtība, kas cītīgi mācāma skolā. Viss viens, vai mācību priekšmets tiek dēvēts par "Ievadu daiļtiklībā" vai "Summa pret neķītrību", galvenais ir ētiski saturiskā būtība. Mācību kursa gala noslēgums varētu tikt organizēts testa veidā.
Piemērs. Seskis dodas pie kaimiņienes - "Mormišku" mājas saimnieces Ļenkas, kuru atrod virtuvē mīcot pie plīts vārītos kartupeļus cūkām. Ļenka tupeņus spaida, abām rokām aptvērusi vācu Otrā Pasaules kara laiku granātas M-24 garo un, atvainojiet, piedauzīgo koka kātu.
Iespējamie rīcības varianti:
1) iebļauties un bēgt ārā (netikumīgi un nepieklājīgi);
2) nervozi paknosīties, pieklājīgi atvadīties un doties projām bailēs uzsprāgt (pieklājīgi, bet netikumīgi, jo pamatā ir bailes uzsprāgt);
3) pieklājīgi aizrādīt, ka tupeņu spaidāmās piestiņas kāts ir piedauzīgs (pasīvā tikumība, kas izpaužas kā personas snaudošās tiklības modināšana pamudinošā formā);
4) uzstājīgi pieprasīt pārtraukt antimorāli samaitājošās manipulācijas ar piedauzīgo priekšmetu, izkampt granātu no Ļenkas rokām, atskrūvēt vāciņu piedauzīgā kāta galā un izraut degli, bet granātu iemest krāsnī, uz kuras mūrīša utojas Ļenkas vectēvs (aktīvi karojošās tikumības paraugs, skat. Saeimas deputātu aktivitātes);
5) izraut granātas degli, apkampt Ļenku un pēc 8 sekundēm skaisti uzsprāgt, kopā ar piedauzīgo priekšmetu paņemt Aizsaulē savu un Ļenkas dzīvību, lai Sv. Pētera krēsla priekšā liecinātu par nodomu šķīstību (reti sastopama romantiskās tikumības forma).
Katrs pats var izvērtēt kā rīkosies konkrētajā gadījumā un, attiecīgi, novērtēt savas tikumības vai netikumības līmeni.
mazgudrais
28. Oktobris 2015 / 12:58
0
ATBILDĒT
kungs Seski, publika vēlas viedokli, lūgtum!
mazgudrais
28. Oktobris 2015 / 12:56
0
ATBILDĒT
kaut kā tā ir sanācis, ka daļai ļaužu tikumība vai netikumība asociējas tikai un vienīgi ar to, kas starp ceļiem un jostas vietu, tie tad arī cepas
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 26
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties