Pētera Stučkas kā politiķa un tiesību teorētiķa vārds lielā mērā saistās ar Oktobra apvērsumu, kas ievadīja gadu desmitus ilgstošo divu nometņu (kapitālisma un sociālisma) konfrontāciju. Divu pasauļu pretstatā tika izmantota zinātne un lielā mērā tieši tiesību zinātne. Stučkas darbs "Tiesību un valsts revolucionārā loma" veidojis ne tikai padomju tiesību pamatus 19. gadsimta 20. gados, bet pēc vairākām desmitgadēm veicinājis to "atdzimšanu" pēc Staļina nāves. Rakstā apskatīta Stučkas tiesību izpratne un analizēts, cik pamatots ir savulaik plaši paustais uzskats, ka padomju tiesības ir "revolucionāri jaunas" tiesības.
Jaunas tiesību zinātnes formēšanās
Sākot ar 1917. gada oktobri, kad Krievijā pie varas nāca boļševiki, komunistiskās ideoloģijas ietekmē pakāpeniski nonāca visas dzīves jomas. Zinātņu sistēma attīstījās (ja vien to var saukt ar attīstību), ar savu specifiku, savdabīgi atspoguļojot un nesot sevī šīs sabiedrības (sociālistiskās sabiedrības) atzītās vērtības un nostādnes. Oktobra apvērsums ievadīja pakāpenisku pasaules iedalījumu divās nometnēs: kapitālisma un sociālisma nometnēs, kurās tika kultivētas diametrāli pretējas politiskās un juridiskās vērtības. Divu pasauļu pretstatā tika izmantota zinātne un lielā mērā tieši tiesību zinātne. Šobrīd marksistisko tiesību zinātni varam aplūkot kā savdabīgu intelektuālu vingrinājumu, komentējot un apcerot marksisma klasiķus un katrā konkrētā periodā Komunistiskās partijas vadoņu izteikumus.
Bet savā laikā dogmatisko vingrinājumu aizkulisēs eksistēja arī īstās zinātnes elementi, notika kaislīgas diskusijas. Abstraktā formā atainojās īstās dzīves problēmas. Marksistiskā tiesību zinātne, t.sk. tiesību teorija, radās, izmantojot jau esošo zinātnes aparātu. Pirmajos gados pēc Oktobra apvērsuma tradicionālās tiesību zinātnes pārstāvji vēl varēja publicēties Petrogradā un Maskavā. Tā vēl 1918. gadā Maskavas izglītības komisijas izdevumā iznāca profesora N. Aleksejeva grāmata "Ievads tiesību studijās".
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.