15. Marts 2016 /NR. 11 (914)
Numura tēma
Latvijas advokatūra, sabiedrība un vēsturiskais šķērsgriezums
Dr.hist.
Valters Ščerbinskis
Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors 

Tāpat kā Latvijas valsts, arī tās tiesiskā sistēma un advokatūra ir pieredzējusi dažādus laikus. Režīmu maiņas, saimnieciskas, politiskas krīzes, kari un citas nelaimes ļauj izvērtēt mūsu valsts un tautas spējas pastāvēt. Šīs kataklizmas no šodienas perspektīvas ļauj izvērtēt arī advokatūras lomu Latvijā, tās veiksmes un neveiksmes.

Advokatūra institucionāli allaž ir bijusi neatņemama tiesību sistēmas sastāvdaļa. Katras tiesiskas valsts pamatos ir neatkarīga un taisnīga tiesa. Viens no efektīvākajiem līdzekļiem tiesas sprieduma objektivitātes paaugstināšanai ir kvalificētu speciālistu – prāvnieku pārstāvju – līdzdalība tiesās. Šos pārstāvjus dēvē par advokātiem. Saskaņā ar "Latviešu konversācijas vārdnīcu" advokāta uzdevums ir ne vien aizstāvēt privātpersonu intereses tiesā, bet arī palīdzēt tiesai noskaidrot lietas patiesos apstākļus, kalpot taisnīgai tiesai un tiesiskai iekārtai. 1

Tikpat nozīmīgs ir bijis arī advokātu korpuss. Daudzi advokāti ir bijuši redzamākie sabiedriskie darbinieki dažādos tautai grūtos brīžos – priekšzīmīgi politiķi un saimnieciskie darbinieki, taču ne tikai. Šajā mazajā rakstā centīšos sasniegt divus mērķus – ieskicēt advokatūras institūcijas nozīmi Latvijas valsts sabiedriskajā un politiskajā dzīvē, kā arī raksturot advokātu personāliju lomu.

Advokatūra Latvijas teritorijā ir attīstījusies jau pirms Pirmā pasaules kara. Neraugoties uz Baltijas guberņu īpašo stāvokli, baltvāciešu kulturālo, politisko un saimniecisko dominanci un līdz ar to latviešu apdzīvoto teritoriju drošu noturēšanu Eiropas orbītā, reformas 19. gadsimta beigās cariskajā Krievijā iezīmēja nopietnus draudus līdzšinējai kārtībai. Sākās visu līdzšinējo Baltijas īpašo privilēģiju likvidācija, teritorijas konsekventa pārkrievošana. Tas, protams, vistiešākajā veidā atsaucās uz tiesību sistēmu. Arī advokatūra, līdzīgi citām iestādēm, tika vienādota ar visā pārējā Krievijā pastāvošo sistēmu. Vidzemes un Kurzemes advokatūra atradās Pēterburgas Tiesu palātas jurisdikcijā.

Advokātu kā tā dēvētās brīvās profesijas pārstāvju darbu ietekmēja autoritārās Krievijas likuma ierobežojumi.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties