12. Aprīlis 2016 /NR. 15 (918)
Skaidrojumi. Viedokļi
Darbnespējīgas personas jēdziena saturs Krimināllikuma 40. panta otrajā daļā
1
Dr. iur.
Jānis Neimanis
LU Juridiskās fakultātes asociētais profesors, Augstākās tiesas Administratīvo lietu departamenta tiesnesis 

Krimināllikumā noteikts, ka piespiedu darbs ir viens no Latvijā piemērojamiem kriminālsoda veidiem, kas nav piemērojams darbnespējīgām personām (Krimināllikuma 40. pants. Piespiedu darbs). Jautājums par to, kas saprotams ar jēdzienu "darbnespējīga persona", ieguvis konkrētas un specifiskas aprises Augstākās tiesas Krimināllietu departamenta attiecīgās normas tulkojumā. Vairākos nolēmumos ticis atzīts, ka vecuma pensionāram nevar noteikt piespiedu darbu kā soda veidu. Tas pamatots ar atziņu, ka darbnespējīgas personas ir invalīdi, pensionāri, grūtnieces u.c. Pensionāru atzīšana a priori par darbnespējīgām personām liecina par pastiprinātu nepieciešamību būt piesardzīgiem citu tiesību normu regulējuma sistēmiskā attiecināšanā uz darbnespējas jēdzienu Krimināllikumā. Jēdzieniska identitāte vai līdzība var maldināt un novest pie neadekvāta tiesību piemērošanas rezultāta.

Augstākās tiesas Krimināllietu departaments vairākos lēmumos konsekventi atzinis, ka ar jēdzienu "darbnespējīga persona" Krimināllikuma 40.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
mjā
12. Aprīlis 2016 / 08:52
0
ATBILDĒT
Bingo!
Piebildīšu, ka,piemēram, saskaņā ar speciālo likumu Bērniem var piemērot šādus audzinoša rakstura piespiedu līdzekļus:uzlikt par pienākumu ar savu darbu novērst radītā kaitējuma sekas;uzlikt par pienākumu veikt sabiedrisko darbu;
Ar ko atšķiras pensionāra un bērna darba nespēja?
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties