Krimināllikumā noteikts, ka piespiedu darbs ir viens no Latvijā piemērojamiem kriminālsoda veidiem, kas nav piemērojams darbnespējīgām personām (Krimināllikuma 40. pants. Piespiedu darbs). Jautājums par to, kas saprotams ar jēdzienu "darbnespējīga persona", ieguvis konkrētas un specifiskas aprises Augstākās tiesas Krimināllietu departamenta attiecīgās normas tulkojumā. Vairākos nolēmumos ticis atzīts, ka vecuma pensionāram nevar noteikt piespiedu darbu kā soda veidu. Tas pamatots ar atziņu, ka darbnespējīgas personas ir invalīdi, pensionāri, grūtnieces u.c. Pensionāru atzīšana a priori par darbnespējīgām personām liecina par pastiprinātu nepieciešamību būt piesardzīgiem citu tiesību normu regulējuma sistēmiskā attiecināšanā uz darbnespējas jēdzienu Krimināllikumā. Jēdzieniska identitāte vai līdzība var maldināt un novest pie neadekvāta tiesību piemērošanas rezultāta.
Augstākās tiesas Krimināllietu departaments vairākos lēmumos konsekventi atzinis, ka ar jēdzienu "darbnespējīga persona" Krimināllikuma 40.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.