Pienācis kārtējais nekustamā īpašuma nodokļa (turpmāk – NĪN) taksācijas gads. Nekustamo īpašumu īpašnieki, tiesiskie valdītāji, lietotāji saņēmuši pašvaldību izdotos administratīvos aktus – maksāšanas paziņojumus par NĪN 2016. gadam. Apzinīgākie nodokli jau samaksājuši. Tomēr ne visi NĪN maksātāji šo pienākumu veic savlaicīgi un pilnīgi. Kavējuma rezultātā rodas NĪN parāds.
Ievērojot likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" (turpmāk – NĪN likums) 9. pantu, NĪN maksātājs ir atbildīgs par nodokļa pilnīgu nomaksāšanu noteiktajā laikā. Šī pienākuma savlaicīgas neizpildes gadījumā nodokļa administrācija kavētos NĪN maksājumus saskaņā ar pašvaldības lēmumu piedzen bezstrīda kārtībā atbilstoši likumam "Par nodokļiem un nodevām" (turpmāk – Nodokļu likums) un Administratīvā procesa likumā (turpmāk – APL) noteiktajai administratīvā akta piespiedu izpildes kārtībai. Tomēr ne visi kavētie NĪN maksājumi piedzenami bezstrīda kārtībā. Normatīvajos aktos minētajos gadījumos uzsākt vai turpināt kavēto NĪN maksājumu piedziņu aizliegts. Šie nepiedzenamie parādi veido daļu no kopējās NĪN kavēto maksājumu masas, un to iekasēšanai nereti veicamas procesuālas darbības. Pretējā gadījumā pašvaldība zaudētu savas prasījuma tiesības.
Rakstā aplūkots NĪN, tā administrēšanas jēdziens, veikta parādu grupēšana administrēšanas procesa organizēšanai, raksturoti dzēšamo NĪN parādu veidi, kā arī analizētas mirušo, maksātnespējīgo personu un tiesiskās aizsardzības procesa (turpmāk – TAP) subjektu parādu administrēšanas īpatnības un tiesiskā regulējuma piemērošanas problemātiskie aspekti. Raksta pamatā ir plašāks pētījums "Nekustamā īpašuma nodokļa parādu administrēšana".1
1. Nekustamā īpašuma nodokļa un tā administrēšanas būtība
Nodokļi kā valsts finanšu avots, kas ir obligātie maksājumi valsts vai valdnieka labā, zināmi no seniem laikiem. Visā cilvēces vēsturiskās attīstības gaitā valsts un sabiedrības nepieciešamo vajadzību apmierināšanai ir pastāvējuši nodokļi un nodevas kā sabiedrības kopprodukta pārdales instruments.2
Saskaņā ar Nodokļu likumā ietverto definīciju nodoklis ir ar likumu noteikts obligāts periodisks vai vienreizējs maksājums valsts budžeta vai pašvaldību budžetu (pamatbudžeta vai speciālā budžeta) ieņēmumu nodrošināšanai un valsts funkciju un pašvaldību funkciju finansēšanai. Nodokļu samaksa neparedz atlīdzinājumu nodokļa maksātājam tiešā veidā.
Latvijas nodokļu un nodevu sistēmu veido pašvaldību nodevas, 103 valsts nodevas,3 kā arī 16 nodokļi, tostarp NĪN.4
NĪN ir ar likumu noteikts obligāts periodisks maksājums par ķermeniskām lietām, kuras atrodas Latvijas Republikas teritorijā un kuras nevar pārvietot no vienas vietas uz otru, tās ārēji nebojājot, – zemi, ēkām, tai skaitā kadastra informācijas sistēmā reģistrētām, bet ekspluatācijā nenodotām ēkām, un inženierbūvēm. NĪN noteikšanas pamatmērķis ir nodrošināt pašvaldību autonomiju fiskālās politikas jomā un neatkarīgu vietējo pašvaldību budžetu avotu.5 NĪN fiskālā funkcija izpaužas kā pašvaldības nodrošināšana ar naudas līdzekļiem likumā "Par pašvaldībām" noteikto funkciju (gādāt par iedzīvotāju izglītību, rūpēties par kultūru, nodrošināt veselības aprūpes pieejamību utt.) izpildes nodrošināšanai.
NĪN administrēšanas procesā tiesiskās attiecības – nodokļa maksāšanas pienākums – tiek nodibinātas, izdodot administratīvo aktu – NĪN maksāšanas paziņojumu6 (t.i., nelabvēlīgu administratīvo aktu, kas vērsts uz naudas maksājumu). Ar NĪN maksāšanas paziņojumu pašvaldība nodokļa maksātājam vai tā pilnvarotai personai paziņo NĪN apmēru kārtējam taksācijas gadam.7 Nekustamā īpašuma īpašniekam, tiesiskajam valdītājam, lietotājam rodas NĪN maksāšanas pienākums.
Pienākums maksāt nodokļus ir nesaraujami saistīts ar tādu līdzekļu noteikšanu, kuri nodrošinātu šā pienākuma izpildi. Tādējādi likumdevējam ir tiesības pēc sava ieskata, ievērojot samērīguma principu, noteikt nodokļu aprēķināšanas, ieturēšanas un maksāšanas kārtību un termiņus, kā arī nodokļu maksātāju un nodokļu administrācijas tiesības, pienākumus un atbildību. Pienācīga nodokļu administrēšana ietver savlaicīgu un efektīvu nodokļu iekasēšanu un vienlaikus novērš izvairīšanos no nodokļu maksāšanas.8
Ievērojot zinātniskajā literatūrā sniegtās atziņas, kā arī Nodokļu likuma un NĪN likuma normas, jēdzienu "NĪN administrēšana" var definēt šādi: tā ir savstarpēji saistītu pašvaldības darbību kopums, kuru galvenais mērķis ir nodrošināt nodokļa ieņēmumu pilnīgu, savlaicīgu, taisnīgu iekasēšanu saskaņā ar normatīvajiem aktiem, un kas ietver NĪN objektu un maksātāju uzskaiti, NĪN likmju un atvieglojumu noteikšanu, nodokļa aprēķināšanu un paziņošanu, NĪN atvieglojumu piemērošanu, NĪN maksātāju konsultēšanu, NĪN samaksas termiņu ievērošanas kontroli, NĪN maksājumu reģistrāciju, NĪN parādu iekasēšanu, NĪN pārmaksu novirzīšanu un atmaksāšanu, NĪN parādu un pārmaksu dzēšanu, soda sankciju piemērošanu.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.