10. Maijs 2016 /NR. 19 (922)
Informācija
Brijuni Paziņojums par tiesnešu neatkarības principiem

2015. gada 14. oktobrī Horvātijas pilsētā Brijuni notika 5. Centrālās un Austrumeiropas Augstāko tiesu priekšsēdētāju konference, kurā tās dalībnieki pieņēma Paziņojumu par tiesnešu neatkarības principiem (Brijuni Paziņojums). Apskatā ietverta Brijuni Paziņojuma satura analīze, kā arī salīdzinājums ar Tiesnešu uzvedības Bangaloras principiem un citiem starptautiski pieņemtiem dokumentiem, kas nosaka tiesnešu neatkarības un darbības pamatprincipus.

Aplūkojot starptautiski pieņemto vadlīniju, ieteikumu, deklarāciju, principu u.c. kopumu, kas pēdējo aptuveni 30 gadu laikā pieņemti saistībā ar tiesu varas neatkarības stiprināšanu, kā arī tiesneša neitralitātes un cieņpilnas uzvedības un respekta sabiedrībā nostiprināšanu (pasaulē ir aptuveni 130 dokumentu), rodas priekšstats, ka to saturs mēdz pārklāties. Daļēji tā arī ir, taču ņemams vērā, ka šiem dokumentiem ir ne tikai juridiska soft law nozīme, bet arī attiecīgs vēsturiski politiskais fons, kas kādam no dokumentiem ļauj kļūt par ietekmīgiem politikas veidotāju atskaites punktiem un tiesību avotiem, bet citā gadījumā – pildīt vien formālu funkciju.

Brijuni Paziņojumu par tiesnešu neatkarības principiem1 izstrādājusi un 2015. gada 14. oktobrī pieņēmusi starptautiskā Centrālās un Austrumeiropas Augstāko tiesu priekšsēdētāju konference (Konference), kurā ir pārstāvētas divdesmit trīs valstis, kas ietver reģionus no Baltijas jūras līdz Kaukāzam, ietverot Balkānus.2 Pirmā Konference notika 2011. gadā Čehijā, tad Albānijā (2012), Montenegro (2013), Gruzijā (2014) un Horvātijā (2015). Tās regulāru norisi un organizēšanu sekmējis un attīstījis CEELI (Central and Eastern European Law Initiative) institūts – neatkarīga bezpeļņas organizācija, kuras misija ir inovatīvu apmācību programmu un citu aktivitāšu īstenošana, lai attīstītu starptautisku, profesionālu tiesu varu attīstības valstīs, lai sekmētu taisnīgu, caurspīdīgu un efektīvu tieslietu sistēmu nostiprināšanos.

ABONĒ 2024.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties