9. Augusts 2016 /NR. 32 (935)
Numura tēma
Izskaitļoti ASV “nāvējošākie” prokurori

Kaut arī turpina pieaugt to ASV štatu skaits, kas izslēdz nāvessodus, kā arī kopumā samazinās piespriesto nāvessodu skaits tajās ASV daļās, kur šāds soda veids krimināllikumos joprojām paredzēts, ASV juristu un mediju vidē ir labi zināmi "nāvējošie" prokurori (America"s deadliest prosecutors), kuri, personīgas pārliecības vadīti, konsekventi atbalsta un tiesās panāk nāvessoda piemērošanu. Šo skaitliski nedaudzo prokuroru vadītajās lietās piespriesto nāvessodu kopskaits veido lauvas tiesu no visiem ASV nāvessodiem. Turklāt gadījumos, kad "nāves eņģeļi" aizgājuši pensijā, viņu kādreizējās darbības teritorijā piespriesto nāvessodu skaits parasti dramatiski krīt, jo jaunieceltie prokurori šādu praksi vairs neatbalsta. Vairākos gadījumos arī izrādījies, ka "nāvējošo" prokuroru vadītajās lietās pieļautas kļūdas, tai skaitā atklājies, ka personas apsūdzētas nepatiesi (piemēram, ar mūsdienās pieejamām DNS analīzēm pierādīts agrāk notiesāto personu nevainīgums).

Šie "nāvējošie" ASV prokurori izpelnījušies "nāves eņģeļu" slavu, turklāt savas pārliecības un darbības dēļ viņi labi zināmi ne vien ASV tieslietu aprindās, bet arī tiek bieži iesaistīti sabiedriskajās debatēs par nāvessoda pieļaujamību un atcelšanas nepieciešamību. Viens no viņiem – Luiziānas prokurors Deils Kokss, kura "kontā" ir gandrīz puse no nesen piespriestajiem nāvessodiem šajā štatā, sarunā ar presi 2015. gadā viņš atzina, ka uzskata – "mums ir jānogalina vairāk cilvēku". Šādu apgalvojumu prokurors izteicis, kad ticis intervēts sakarā ar ASV satricinājušo Glena Forda lietu. Šis cilvēks 1983. gadā tika apsūdzēts juveliera nogalināšanā, un viņam tika piespriests nāvessods, kura izpildi G. Fords cietumā "gaidīja" 29 gadus, līdz tika pierādīts, ka viņš tomēr apsūdzēts nepamatoti. Gadu pēc izlaišanas brīvībā G. Fords nomira no plaušu vēža. Komentējot šo konkrēto gadījumu, prokurors Kokss atzina, ka nevainīga cilvēka sodīšana ar nāvi būtu "briesmīga netaisnība" (horrible injustice), tomēr "nāvessods mums ir nepieciešams vairāk nekā jebkad".

šis raksts ir maksas saturs
TEV IR PAROLE
E-ŽURNĀLS
e-pasta adrese
parole
atcerēties mani
Pirkt vai atvērt ar kodu
vai
autorizējies, ja žurnāls jau tavs
ABONĒ 2020.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: žurnāls, e-žurnāls un komplekts!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
COVID-19: tiesiskie aspekti
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
9. Augusts 2016 /NR. 32 (935)
Nāvessods: gan par, gan pret
LASĪT E-ŽURNĀLU: Nr. 32 (935)
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
TIESĪBU PRAKSE
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties