27. Septembris 2016 /NR. 39 (942)
Skaidrojumi. Viedokļi
Banku loma noziedzīgu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanā
1
Agneta Rumpa
jaunākā juriste ZAB "Kļaviņš Ellex" 

Latvijai šogad jūlijā izdevās panākt ilgi gaidīto un iestāties Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (turpmāk – OECD). Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas (turpmāk – NILLTF) novēršanas jomas uzlabošana bija viens no priekšnosacījumiem, lai to paveiktu.1 Tomēr samērā nesen varējām lasīt, ka interneta autortiesību pirātisma vietnes "Kickass Torrents" īpašnieku ieņēmumi plūduši arī caur Latvijas bankām.2 Tā nav Latvijai unikāla problēma – arī pasaules mēroga bankas, kā "JPMorgan Chase & Co", saņem sodus par nepietiekamu spēju novērst NILLTF.3

Valstu un starptautisko organizāciju spiediens uz bankām pieaug līdz ar NILLTF problēmas saasināšanos. Lēš, ka noziedzīgi iegūti līdzekļi ik gadu sasniedz aptuveni 2-5% no globālā IKP jeb 800 miljardus līdz divus triljonus ASV dolāru.4 Savukārt teroristu organizācija "Islāma valsts" caur dažādām nereģistrētām "labdarības organizācijām" saņem aptuveni trīs miljonus ASV dolāru dienā – skaidrs, ka ne ar pasta baložu starpniecību.5 Valsts institūcijas vien nevar šīs problēmas novērst, tādēļ likumsakarīgi, ka sagaida no bankām atbalstu. Rakstā apskatītas jaunākās un būtiskākās pārmaiņas NILLTF novēršanas jomā Latvijā, sākot ar banku pienākumiem NILLTF novēršanā un turpinot ar atbildības jautājumiem par šo pienākumu neizpildi, noslēgumā ieskicējot vēl gaidāmās izmaiņas nozarē. Raksta fokusā ir NILLTF novēršanas regulējums attiecībā uz bankām, nepievēršoties citu finanšu iestāžu pienākumiem. Tomēr informācija var būt interesanta ikvienam, kas savus līdzekļus ir uzticējis vai plāno uzticēt bankām.

 

1. Banku pienākumi NILLTF novēršanā

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija ir nelikumīgā ceļā iegūtu materiālu vērtību pārvēršana citās, lai slēptu to nelegālo izcelsmi.6 Savukārt terorisma finansēšana ir apzināta līdzekļu novirzīšana terorismam.7 Bankām ir pienākums iespēju robežās novērst situācijas, kurās to klienti ar bankas starpniecību veiktu NILLTF. Konkrēti bankai ir: (a) jāveic klienta identifikācija un izpēte, (b) jāizveido iekšējās kontroles sistēma, (c) jāziņo Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienestam par klienta aizdomīgiem un neparastiem darījumiem, (d) jāatturas no aizdomīgu un neparastu darījumu izpildes, (e) nepieciešamības gadījumā jāiesaldē klienta līdzekļi, kā arī jāpilda citi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likumā (turpmāk – NILLTFN likums) noteiktie pienākumi.8

Piemēram, pienākums identificēt un izpētīt klientu saistās ar t.s. prasību "pazīt savu klientu".9 Bankai vēl pirms konta atvēršanas jānoskaidro klienta personība, ģeogrāfiskā darbības vieta, līdzekļu izcelsme un citi aspekti.10 Ļoti būtiski ir noskaidrot klienta patieso labuma guvēju – fizisko personu, kuras interesēs klients atver kontu. Tātad, ja klients ir juridiskā persona, bankai vienmēr ir jānoskaidro, kura fiziskā persona gūst labumu no šīs juridiskās personas darbības, kas var būt visai sarežģīti, jo starp klientu un šo fizisko personu var pastāvēt komplicēta uzņēmumu shēma. Pēc konta atvēršanas bankai ir jāuzrauga klienta darījumi tādā regularitātē un apjomā, kā to prasa normatīvi.11 Turklāt, ja nav iespējams pienācīgā apjomā izpētīt klientu, bankai darījuma attiecības ir jāizbeidz.12

Savukārt iekšējās kontroles sistēma ir pasākumu kopums, ar kuru banka pēc iespējas novērš NILLTF gadījumu iespējamību bankā. Iekšējā kontroles sistēma ietver gan bankas iekšējos aktus – politikas un procedūras, gan, piemēram, darbinieku apmācību.13

2015. gada vidū tika pieņemta jauna NILLTF novēršanas direktīvaNr. 2015/849 (turpmāk – IV NILLTFN direktīva), kurā paredzētās prasības Latvijai jāievieš līdz 2017. gadam.14 Daļa nepieciešamo izmaiņu jau ieviestas ar pēdējiem grozījumiem NILLTFN likumā un citos likumos, kā arī ar jauniem Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (turpmāk – FKTK) noteikumiem.15 Būtiskākās izmaiņas turpmāk tiks aplūkotas tuvāk.

1.1. Paplašināts politiski nozīmīgas personas jēdziens

Politiski nozīmīgas personas (turpmāk – PNP) jēdziens banku darbībā ir nozīmīgs tādēļ, ka PNP ir personas, kuras ieņem nozīmīgu publisku amatu – to ietekmes dēļ saistītas ar paaugstinātu NILLTF risku.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Viesturs
3. Oktobris 2016 / 18:02
0
ATBILDĒT
Manuprāt šiem procesiem banku jomā ir citi vairāki mērķi, no kuriem vismaz Latvijā, terorisms vai NIL ir propogandas un reklāmas frāzes.
Darbībā tas viss izskatās pēc politiska izrēķināšanās ar konkurējošajām bankām biznesā, savukārt attiecībā uz civilpersonu pratināšanu, kuru veic komersanta darbinieki (principā kapēc ne RIMI pārdevēji?! ) vai ziņu par civilpersonām iegūšana ir bezprecidenta finanšu oligarhijas totalitārisma un vienlaicīgi valsts pilnīgas nespējas spilgts paraugs.
Taču tā kā jebkuras sabiedrības eksistence ir nepārtrauktu pārmaiņu virkne, ir dabiski, ka mūsdienās starptautiskās policijas lomu uzņemas pārnacionālās finanšu organizācijas (piem.bankas), savukārt valstu policijas darbinieki ir sīki ciemata kārtībnieki.
Un nebūtu slikti, kā juristiem runāt par jebkuru likumu un regulējumu jēgu.
P.S. autorei paldies :)
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties