Saskaņā ar Darba likuma grozījumiem, kas stājās spēkā 2015. gada 1. janvārī, tika grozīta Darba likuma 149. panta piektā daļa, skaidri nosakot, ka darba tiesisko attiecību izbeigšanas gadījumā darba devējam ir pienākums izmaksāt atlīdzību par visu periodu, par kuru darbinieks nav izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Iepriekšējā Darba likuma redakcija neietvēra precīzu regulējumu tam, par kādu laika periodu ir jāizmaksā kompensācija par neizmantoto atvaļinājumu.
Interpretējot šo jautājumu, Latvijas Republikas Augstākās tiesas Senāta Civillietu departamenta 2010. gada 10. novembra spriedums lietā SKC-667 noteica, ka darba attiecību izbeigšanas gadījumā darbiniekam zūd tiesības uz atlīdzību par neizmantoto atvaļinājumu par laiku, kas ilgāks par diviem gadiem. Praktiski tas nozīmē, ka, izbeidzot darba tiesiskās attiecības pēc 2015. gada 1. janvāra, darba devējam jāizmaksā kompensācija par visu faktisko darba attiecību laiku (nevis tikai par pēdējiem diviem gadiem, kā situācijā, kad darba līgumi tika izbeigti pirms 2015. gada 1. janvāra). Šajā rakstā analizēts minēto Darba likuma grozījumu juridiskais pamatojums un praktiskās sekas, kas var ietvert nepieciešamību grozīt darba devēja iekšējos tiesību aktus, iepriekš noslēgtos darba līgumus, kā arī grāmatvedības uzkrājumu veidošanas principus un apmēru.
Saskaņā ar Darba likuma grozījumiem, kas tika pieņemti 2014. gada 12. novembrī un stājās spēkā 2015. gada 1. janvārī, tika grozīta Darba likuma 149. panta piektās daļas redakcija, skaidri nosakot, ka darba tiesisko attiecību izbeigšanas gadījumā darba devējam ir pienākums izmaksāt atlīdzību par visu periodu, par kuru darbinieks nav izmantojis ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Tātad, ja darba attiecības ir turpinājušās, piemēram, astoņus gadus, tad saskaņā ar šo jauno regulējumu darbiniekam pienākas atlīdzība par visā šajā astoņu gadu periodā uzkrāto neizmantoto atvaļinājumu.
Darba likuma 149. panta piektās daļas grozījumu konceptuālā novitāte
Jāatgādina, ka saskaņā ar Darba likuma redakciju, kas bija spēkā līdz 2015.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.