Atbilstoši šā gada 1. jūnija Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē lemtajam Valsts kanceleja sadarbībā ar Valsts kontroli ir sagatavojusi un nule arī publiskojusi vadlīnijas par valsts pārvaldē nodarbināto – ierēdņu un darbinieku – atbildības izvērtēšanu.1 Autori gan uzsver, ka šis skaidrojošais materiāls ir dinamisks un var tikt papildināts, precizēts vai aktualizēts atbilstoši apstākļiem un situācijai.
I. Atbildība valsts pārvaldē
1. Sabiedrības interesēs ir izveidot tādu valsts pārvaldi, kurai var uzticēties sabiedrība kopumā un katrs indivīds atsevišķi. Būtisks priekšnoteikums sabiedrības uzticēšanās līmeņa paaugstināšanai ir novērst šaubas par amatpersonas rīcības tiesiskumu un lietderību.
2. Iestādes vadītāja atbildība ir radīt visus priekšnoteikumus, lai iestāde varētu darboties nepārtraukti, lietderīgi un tiesiski, tai skaitā panākt, lai padotie konsekventi ievērotu normatīvajos aktos noteiktās prasības un rīkotos atbilstoši vispārīgiem tiesību principiem.
3. Valsts pārvaldē nodarbināto pilnvaras jālīdzsvaro ar atbildību.5 Tas ir būtisks priekšnoteikums efektīvai valsts pārvaldei.
4. Valsts pārvaldē nodarbinātais atbild par savas rīcības tiesiskumu un lietderību. Par tiesību aktiem neatbilstošu rīcību nodarbinātais atbild disciplināri, civiltiesiski, administratīvi un krimināltiesiski.2
5. Valsts pārvaldē nodarbināto atbildība galvenokārt izpaužas kā disciplinārā un civiltiesiskā atbildība. Disciplinārās atbildības mērķis ir ne tikai sodīt konkrēto amatpersonu par pieļautajiem pārkāpumiem un preventīvi novērst citus iespējamos pārkāpumus, bet arī aizsargāt sabiedrību un vairot tās uzticēšanos valsts pārvaldei un valstij kopumā.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.