Jautājums ir par to, vai krimināltiesībās netiešs nodoms un eventuāls nodoms ir viens un tas pats nodoma veids un kā šis jautājums saistīts ar kukuļdošanu, izmantojot starpnieku starpvalstu koruptīvos biznesa darījumos, kuru atmaskošanas pieredze Latvijā ir visai minimāla. Runa ir par netieša nodoma jēgu un saturu formāla sastāva noziedzīgos nodarījumos, kas saskaņā ar Latvijas krimināltiesībām tiek atzīti par pabeigtiem ar prettiesiskās darbības izdarīšanu vai tās neizdarīšanu. Problēma aktualizējās sakarā ar Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) darba grupas tipoloģijas par starpnieku lomu ārvalstu amatpersonu kukuļošanā pausto atziņu ieviešanu Latvijā.1
Nav noliedzams, ka Latvijas krimināltiesību sistēmas tālāka attīstība un normu pilnveides process ir saistīts ar ārvalstu krimināltiesību izpēti un labākās pieredzes pārņemšanu.
Taču šajā procesā rūpīgi jāizvērtē, kā ārvalstu attiecīgais normatīvais regulējums un likuma piemērošanas prakse iekļaujas Latvijas krimināltiesību sistēmā, jāizpēta krimināltiesību teorijas atziņas vēsturiskā aspektā, vai risināmais jautājums jau nav regulēts Krimināllikumā (turpmāk – KL) citādā veidā ar tādu pašu mērķi, vai risinājums nav panākams esošā normatīvā regulējuma ietvaros normas interpretācijas ceļā un likuma praktiskajā piemērošanā (judikatūrā).
Latvijas krimināltiesībās nodoms kā personas psihiskās darbības izpausme ārējā pasaulē tieša vai netieša nodoma veidā tiek saistīts ar noziedzīga nodarījuma pamatpazīmēm – darbību vai bezdarbību (formāla sastāva noziedzīgos nodarījumos) vai kopā ar kaitīgajām sekām, ja tās paredzētas konkrēta noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmju skaitā (materiāla sastāva noziedzīgos nodarījumos).
Lai atzītu kādu reālajā pasaulē izpaudušos personas darbību vai bezdarbību par kriminālā kārtā sodāmu, ir jākonstatē tādu objektīvo un subjektīvo pazīmju kopums (noziedzīga nodarījuma objektīvā un subjektīvā puse), kas paredzēts KL Sevišķās daļas panta vai tā daļas (punkta) dispozīcijā kā attiecīgā noziedzīgā nodarījuma sastāvs.
Darbība vai bezdarbība (pasīva darbība) kā cilvēka apzināta gribas izpausme reālajā pasaulē tiek realizēta ar tiešu nodomu, kas fiksēts KL 9. panta otrajā daļā – noziedzīgs nodarījums atzīstams par izdarītu ar tiešu nodomu, ja persona apzinājusies savas darbības vai bezdarbības kaitīgumu un to apzināti veikusi vai pieļāvusi.
Ar tiešu nodomu veikta darbība ir personas apzināta aktīva viņas gribas izpausme gadījumos, kad persona vēlas to veikt reālajā dzīvē, jo citādi (bez apzinātas gribas izpausmes) darbību izdarīt nav iespējams. Neapzināta darbība krimināltiesiskā izpratnē nav kriminālsodāma.
Savas rīcības pieļaušana tieša nodoma izpratnē atbilstoši KL 9. panta otrās daļas jēgai ir personas apzināta bezdarbība (pasīva darbība), kas ir kriminālsodāma, ja persona, kurai saskaņā ar tiesību normu, līgumu, radniecības vai citu personisko attiecību dēļ u.tml., ir bijis uzlikts pienākums rīkoties noteiktā veidā, bet viņa šo prasību nav pildījusi, kaut gan ir bijusi reāla iespēja to izpildīt.2
Netiešs nodoms Latvijas krimināltiesībās tiek saistīts tikai ar darbības vai bezdarbības kaitīgajām sekām, ja tās KL paredzētas konkrēta noziedzīga nodarījuma pazīmju skaitā. Vārds "pieļāvusi" KL 9. panta otrās daļas kontekstā nav attiecināms uz netiešu nodomu.
Likuma piemērošanas prakse veidojas uz pieredzes pamata, un judikatūra nevar veidoties, ja process nenonāk līdz tiesu instancēm. |
Bez darbības, bezdarbības un kaitīgajām sekām (noziedzīga nodarījuma pamata pazīmes) citas noziedzīga nodarījuma pazīmes, kas iekļautas kāda konkrēta noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmju skaitā (papildu pazīmes), piemēram, cietušā vecums vai tā bezpalīdzības stāvoklis, paredz nodarījuma īpašus apstākļus, bet tiešā veidā tās (papildu pazīmes) nav norādītas nodoma jēdzienā, kura saturs izriet no KL 9.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.