29. Novembris 2016 /NR. 48 (951)
Skaidrojumi. Viedokļi
Par aizstāvības nepārtrauktību kriminālprocesā valsts nodrošinātās aizstāvības gadījumos
4
Mg. iur.
Vitālijs Platpirs
zvērināts advokāts, Latgales apgabaltiesas un Rēzeknes tiesas darbības teritorijā praktizējošo zvērinātu advokātu vecākais 

Aizstāvības nepārtrauktība kriminālprocesā ir viens no galvenajiem nosacījumiem aizstāvības kvalitātes nodrošināšanai, cita starpā pienācīgi izpildot Kriminālprocesa likuma 86. pantā noteikto.

Iespēja veicināt aizstāvības kvalitāti ir svarīgs un aktuāls jautājums tiesiskā valstī. Jāņem vērā, ka personai, kurai ir tiesības uz aizstāvību, bieži vien tieši paša procesa sākumā ir jāsaprot savas tiesības, jāizvēlas aizstāvības pozīcija un attiecīgi arī aizstāvības taktika. Aizstāvības nepārtrauktība labāk ļauj nodrošināt juridisko palīdzību, jo viens advokāts labāk pārzinās krimināllietu gan kopumā, gan katrā atsevišķā stadijā.

Aizstāvības nepārtrauktība kriminālprocesā, ar ko raksta autors saprot viena un tā paša advokāta – aizstāvja piedalīšanos visā kriminālprocesa gaitā (no pirmstiesas izmeklēšanas iestādes, prokuratūrā un, ja nepieciešams, visās trijās tiesu instancēs), ir saistīta ar izpratni par cilvēktiesībām, precīzāk, ar tiesībām uz aizstāvību, tiesībām uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā. Būtiska ir ne tikai aizstāvības pieejamība, bet arī aizstāvības kvalitāte un objektīva iespēja veikt kvalitatīvu aizstāvību.

Diemžēl prakse gan Latvijā, gan citās valstīs ir citāda. Advokāti parasti tiek norīkoti nevis uz visu procesu kopumā, bet uz atsevišķām procesa stadijām, bet šādos apstākļos pat godprātīgam aizstāvim ir grūti aizstāvēt sava klienta tiesības pilnībā.1

Pirms turpināt par aizstāvības nepārtrauktību valsts nodrošinātas aizstāvības gadījumos, jāizdara neliels ieskats valsts nodrošinātas juridiskās palīdzības esošajā modelī un ar tās darbību saistītajā problemātikā.

2009. gada 1. janvārī stājās spēkā jauna kārtība advokātu uzaicināšanai kriminālprocesā valsts nodrošinātas juridiskās palīdzības īstenošanā. Tika būtiski palielināta tiesu darbības teritorijās praktizējošo zvērinātu advokātu vecāko (turpmāk arī – advokātu vecāko) loma valsts nodrošinātas aizstāvības īstenošanā. Atbilstoši šai kārtībai tikai attiecīgo tiesu darbības teritoriju advokātu vecākie norīko konkrētus advokātus aizstāvēt personas krimināllietās. Un tas notiek divējādi – reaģējot uz procesa virzītāja paziņojumu par aizstāvja dalības nepieciešamību un sastādot advokātu dežūru grafikus advokātu uzaicināšanai atsevišķu procesuālo darbību veikšanai.

Pirms diviem gadiem rakstīju, ka sešu gadu laikā kopš šī modeļa ieviešanas tika sasniegts galvenais mērķis – visām personām tika nodrošināta aizstāvība. Tāds secinājums izdarīts, pamatojoties uz to, ka Latvijas Zvērinātu advokātu padomē (turpmāk – LZAP) nav saņemtas sūdzības vai aizrādījumi, ka kādai personai nav nodrošināta aizstāvība.2 Faktiski to pašu var atbildēt arī šodien, sistēma strādā, visām personām, kurām nepieciešams, tiek nodrošināta aizstāvība. Tātad primārais uzdevums ir izpildīts.

Neraugoties uz minēto, atklājušās problēmas saistībā ar aizstāvja uzaicināšanu pretēji Kriminālprocesa likuma 80. un 81. pantā noteiktajam. Par šo jautājumu savu striktu nostāju 2015. gadā ir paudusi LZAP.3

Kriminālprocesa likuma 80. panta pašreizējā redakcija, kas stājās spēkā 2009. gada 1. janvārī, regulē šādu aizstāvja uzaicināšanu:

"1) vienošanos ar advokātu par aizstāvību slēdz pati persona vai tās interesēs citas personas;

2) procesa virzītāji neslēdz vienošanos par aizstāvību un nevar aicināt konkrētu advokātu par aizstāvi, bet nodrošina ieinteresēto personu ar nepieciešamo informāciju un dod tai iespēju izmantot sakaru līdzekļus aizstāvja uzaicināšanai;

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
preilis
29. Novembris 2016 / 15:08
1
ATBILDĒT
Ko Jūs zināt par nokļūšanas iespējām Daugavpilī no Preiļu vai Krāslavas puses, ja nav personīgā transporta? No Riebiņu novada (Silajāņi, Sīļukalns u.c.) uz Daugavpili vispār nav sabiedriskā transporta. Tas pats no Preiļu novada (Saunas pagasts), Līvānu novada (Sutru pagasts, Turku pagasts, Rudzātu pagasts). Taisot reformu, par cilvēkiem vispār neviens nav domājis.
atvainojiet
29. Novembris 2016 / 09:21
5
ATBILDĒT
Ko nozīmē "Gadījumos, kad aizstāvis, ar kuru noslēgta vienošanās, nevar ierasties procesuālās darbības veikšanai"? Kas tie par gadījumiem? Vai nu ir vienošanās,vai arī tās nav,t.i. vai nu spēj to pildīt,vai arī nespēj un tādēļ neuzņemies.
BOSS
29. Novembris 2016 / 08:52
1
ATBILDĒT
Ja policija ievērotu "dežūrējošā advokāta" principi, tad iespējams, viens advokāts varētu piedalīties visā procesā. Bet tā kā mums policija advokātus procesā iesaista, lielākoties, caur pazīšanos, veidotos tā pati sictuācija - dažiem advokātiem būtu ļoti daudz kriminālprocesi. Tad atkal rodas jautājums par kvalitāti!
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties