31. Janvāris 2017 /NR. 5 (959)
Numura tēma
Tiesvedība kasācijas instancē: normatīvā regulējuma prakses aktualitātes
Dr. iur.
Rihards Gulbis
Augstākās tiesas Civillietu departamenta zinātniski analītiskais padomnieks 

2016. gada 13. jūlijā stājās spēkā Civilprocesa likuma grozījumi1 (turpmāk – CPL), kas paredz vairākas nozīmīgas izmaiņas kasācijas instances darbā. Referāta mērķis ir izvērtēt svarīgākos normatīvā regulējuma grozījumus, to iespējamo ietekmi uz tiesvedību Augstākajā tiesā un sniegt pirmos novērojumus par to piemērošanas praksi.

1. Grozījumu nepieciešamība un nozīme tiesu iekārtas attīstības procesā

Iepriekš norādītajiem CPL grozījumiem ir divējāda praktiska nozīme. No vienas puses, tie iekļaujas vispārīgajos tiesvedības paātrināšanas leģislatīvajos pasākumos, bet, no otras puses, veicina tādu Augstākās tiesas Civillietu departamenta darbību, kas vairāk atbilst kasācijas instances būtībai.2

Tiesvedības paātrināšanas pasākumu nepieciešamība pamatota ar starptautiskajos cilvēktiesību dokumentos un Latvijas Republikas Satversmes 92. pantā noteiktajām personas tiesībām uz taisnīgu tiesu, kuru viens no elementiem ir tiesības uz lietas izskatīšanu saprātīgā termiņā. Atbilstoši Tiesu informatīvās sistēmas datiem vidējais tiesvedības ilgums kasācijas instancē civillietās 2014. gadā bija 17,2 mēneši. Lielā mērā pateicoties Augstākās tiesas Civillietu departamenta tiesnešu darba intensitātes paaugstināšanai par vairāk nekā 17 %, minēto termiņu 2015. gadā izdevās samazināt līdz 15 mēnešiem, un 2016. gada 1. augustā vidējais lietas izskatīšanas ilgums jau samazinājās līdz 9,9 mēnešiem. Vienlaikus tiek nodrošināts, ka lietas, kuras civilprocesuālajā tiesvedībā skatāmas paātrinātā kārtībā, proti, prasības par atjaunošanu darbā, darba algas piedziņu un strīdi, kas saistīti ar bērnu tiesību aizsardzību, kā arī lietas par uzņēmumu prettiesisku pārņemšanu (reiderismu), kasācijas instancē vidēji tiek izskatītas aptuveni 2-3 mēnešu laikā. Tiecoties uz lietu izskatīšanas termiņu turpmāku samazinājumu, viens no līdzekļiem ir Augstākās tiesas atslogošana no mazāk nozīmīgām lietām, veicot attiecīgus grozījumus civilprocesuālajā regulējumā.

Veicinot lietu ātrāku izskatīšanu, gan likumdevējam, gan tiesām vienlaikus jānodrošina, ka lietas izskatīšana arī pēc būtības ir taisnīga. Tas attiecas uz visām tiesu instancēm, taču kasācijas instances tiesai primārais uzdevums ir nevis individuālā taisnīguma nodrošināšana ikvienā lietā, bet gan rūpes par visu tiesu instanču darbības tiesiskumu, tām vienveidīgi un pareizi piemērojot likumu.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties