7. Februāris 2017 /NR. 6 (960)
Redaktora sleja
Par Hamiltonu
2

Par Hamiltonu

Ja politiskajā arēnā Amerikā pēdējā laikā dominējis tikai viens uzvārds "Tramps", tad šai valstij tik raksturīgā skatuves mākslas žanra – mūzikla – jomā triumfāli spīdējis cits uzvārds – "Hamiltons". Tas ir nosaukums plašu ažiotāžu un publikas mīlestību ieguvušajam mūziklam, kas balstīts Aleksandra Hamiltona (1755–1804), viena no ASV Konstitūcijas autoriem un ASV banku sistēmas pamatlicējiem,1 dzīvesstāstā. Mūzikls, par kuru Mišela Obama izteikusies, ka "tā ir labākā māksla, ko viņa savā dzīvē redzējusi", aktualizējis diskusiju par biļešu spekulantu darbības mērogiem un metodēm mūsdienu globālajā un tehnoloģiju pasaulē.

Eksperti lēš, ka pasaulē otrreizējās biļešu pārdošanas tirgus sasniedzis aptuveni astoņu miljardu dolāru apgrozījumu. Un šajos gadījumos nav runa par indivīdiem, kas, iegādājušies dažas biļetes, tās ar labu uzcenojumu privāti pārdod, bet gan par apjomīgu un jaudīgu IT tehnoloģiju "risinājumiem", kas automātiski izpērk tūkstošiem biļešu, tās vēlāk piedāvājot savās mājaslapās (Viagogo, StubHub, piemēram, no oriģinālo cenu (140–500 dolāri) līmeņa sasniedzot 6000 dolārus).

"Hamiltona" gadījumā aprēķini ir skarbi: uz 100 izrādēm tikušas pārpirktas 20 000 biļetes, no skatītājiem papildus oficiālajai biļešu cenai iekasējot aptuveni 15,5 miljonus dolāru.

Mākslinieki meklē dažādus risinājumus, lai cīnītos pret biļešu spekulantiem. "Hamiltona" viesizrādēs Londonā varēšot iekļūt, uzrādot bankas karti, ar kuru maksāts par biļeti. Adele attiecībā uz saviem 2017. gada koncertiem esot pieprasījusi personificēt biļetes ar apmeklētāja vārda norādi.

Tieši mūzikla "Hamiltons" veidotāji un lobiji panāca to, ka ASV pašā 2016. gada nogalē – 14. decembrī – stājās spēkā jauns "Likums par godīgu biļešu tirdzniecību tiešsaistē" (Better Online Ticket Sales Act of 2016). Likuma pavadrakstā minēts, ka uz pieprasītākajiem uzvedumiem spekulantu rokās nonāk aptuveni 60 % biļešu. Tāpat Lielbritānija drīzumā plāno sakārtot likumdošanu šajā jomā.

Protams, arī Latvijā ir savi "Hamiltoni": tradicionālie Dziesmu un deju svētki, Brodskis/Barišņikovs...

Lai gan nevar salīdzināt pasaules megazvaigznes un skatītāju tirgus apmērus ar Latviju, tomēr secinājums ir viens: likumdevēja reakcija uz automātisko biļešu spekulācijas fenomenu mūsdienās ir nepieciešama, taču tās iedarbīgums būs atkarīgs no IT risinājumu iespējām nākotnē.

RAKSTA ATSAUCES /

1. Starp citu, viņa portrets ir uz ASV 10 dolāru banknotes. 2015. gadā tika nolemts drīzumā Hamiltona attēlu uz banknotes nomainīt ar kādas izcilas sievietes attēlu. Brodvejas mūzikla milzīgās popularitātes dēļ šo iniciatīvu atcēla.

ATSAUCE UZ ŽURNĀLU
Šulmane D. Par Hamiltonu. Jurista Vārds, 07.02.2017., Nr. 6 (960), 2.lpp.
VISI RAKSTI 7. Februāris 2017 /NR. 6 (960)
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jurčiks
10. Februāris 2017 / 10:43
0
ATBILDĒT
Ko nu? Jāņem pieredz no PSRS - tur APK bija pants par spekulāciju... Par to smējās, jo tā taču esot uzņēmējdarbība, taču aizmirsa par vienu būtisku apstākli: PSRS preču deficīta apstākļos spekulācija bija patiešām kaitīga rīcība. Savukārt kapitālismā spekulācija 90% gadījumu organiski iekļaujas parastās tirdzniecības rāmjos, bet gadījumos, kuri ir līdzīgi aprakstītajiem, kur piuedāvājums ir daudz, daudz, daudzkārt mazāks nekā pieprasījums, spekulācija izveido mākslīgu monopolu un ceļ cenas...
:) > Jurčiks
10. Februāris 2017 / 16:25
0
ATBILDĒT
Jālasa V.I. Ļeņins - "Imperiālisms kā kapitālisma augstākā stadija" :):)
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties