Tuvojoties Latvijas valsts dibināšanas 100. gadadienai, ir gan iemesls, gan nepieciešamība analizēt Latviju pasaulē, Latvijas pienesumu pasaules procesos un tās kārtības veidošanā 21. gadsimtā. Kādi ir iemesli un kāpēc to vajadzētu darīt?
Latvijas kā valsts vēsturiskie līkloči un to atstātais mantojums sabiedrībā un politiskajos procesos prasa, lai mēs atrastu perspektīvu, kas ļauj paskatīties pašiem uz sevi no malas. Šādu perspektīvu sniedz, piemēram, Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumi, arī Satversmes tiesas vērtējums. Tāda perspektīva tika radīta bijušo Valsts prezidentu Vairas Vīķes-Freibergas Stratēģiskās analīzes komisijas analīzēs un Valda Zatlera Konstitucionālo tiesību komisijas viedokļos. Dažādās nozarēs var atrast vairākus veidus attālinātam un objektīvam skatījumam. Piemēram, dažādu jomu pārstāvju efektīva un pēc būtības komunicēšana ar kolēģiem citās valstīs noteikti sniedz iespēju uz sevi paskatīties no malas. Pēdējos gadu desmitos panāktā nepārtrauktā pārrobežu komunikācija patiesībā ir ārkārtīgi noderīga visiem, jo nodrošina pret iegrimšanu pašapmierinātībā, kura zināmas labklājības un miera apstākļos ir vispārēja un dabiska cilvēka dabas izpausme. Nešaubīgi, ka tāda pasaules kārtība, kas balstās valstu robežu neaizskaramībā un efektīvā jebkura aizskāruma novēršanā, ir pamatā izdevīgiem un attīstību stimulējošiem pārrobežu kontaktiem. Latvijas simtgadei vajadzētu būt šādai mūsu pašu vēstures radītai nepieciešamībai paskatīties uz sevi no malas – kas esam, ko darām un ko gribam sasniegt.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.