Latvijā valsts politiku kultūras pieminekļu aizsardzības jomā īsteno Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija, kas, nodrošinot savu funkciju izpildi, izsniedz atļaujas mākslas un antikvāro priekšmetu izvešanai uz ārvalstīm un organizē nelikumīgi izvesto kultūras priekšmetu atdošanas procedūru. Raksts sniedz ieskatu normatīvajā regulējumā, kā arī praktiskajos problēmjautājumos, kas skar kultūras priekšmetu pārvietošanu ārpus Latvijas robežām.
Kultūras pieminekļi ir nacionālā kultūras mantojuma sastāvdaļa. To uzskaite, izpēte un praktiskā saglabāšana atbilst visas sabiedrības interesēm, tāpēc Latvijā ir izveidots un tiek uzturēts Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu saraksts, kas sistemātiski tiek papildināts ar jaunatklātiem objektiem, kuru vēsturiskā, zinātniskā un mākslinieciskā vērtība atbilst likuma "Par kultūras pieminekļu aizsardzību" un Ministru kabineta 2003. gada 26. augusta noteikumu Nr. 474 "Noteikumi par kultūras pieminekļu uzskaiti, aizsardzību, izmantošanu, restaurāciju un vidi degradējoša objekta statusa piešķiršanu" noteiktajiem kultūras pieminekļa statusa kritērijiem. Kultūras pieminekļi iedalās nekustamajos un kustamajos kultūras pieminekļos. Šobrīd sarakstā ir iekļauti 8928 objekti, no kuriem 1608 valsts aizsardzības numuri ir piešķirti kustamiem kultūras priekšmetiem, kas ir piesaistīti noteiktai pieminekļa adresei. Diemžēl numuru skaits neatspoguļo patieso priekšmetu skaitu, jo ar vienu valsts aizsardzības numuru var būt iekļauti vairāki līdzīga veida vai atsevišķa komplekta priekšmeti. Kustamie kultūras pieminekļi uzskatāmi par sensitīvu priekšmetu kopu, jo, neievērojot nepieciešamos aizsardzības pasākumus, tos ir viegli pārvietot, apzināti vai neapzināti nodarot neatgriezenisku zaudējumu kultūrvēsturiskajam mantojumam.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.