31. Oktobris 2017 /NR. 45 (999)
Skaidrojumi. Viedokļi
Darbinieka likumā noteikto tiesību uz atlīdzību pēc prettiesiska uzteikuma pilnveidošana
Rolands Kikors
Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes maģistrants 

Gadījumos, kad darbinieks tiek prettiesiski atlaists no darba, pirmais jautājums, uz ko būtu jārod atbilde: vai un kādā apmērā darbinieks no darba devēja var prasīt atlīdzību par darba piespiedu kavējumu? Un kā ar gadījumiem, kad darbinieks pēc prettiesiskas atlaišanas ir strādājis citā mazāk apmaksātā, tādā pašā mērā apmaksātā vai augstāk apmaksātā amatā? Vismaz daļēji, tomēr no juridiskās metodes un darbinieku aizsardzības viedokļa kļūdaini šo situāciju ir risinājis Augstākās tiesas Senāta Civillietu departaments (turpmāk – Senāts) 2003. gada 5. novembra spriedumā lietā Nr. SKC-5341 (turpmāk – Spriedums), kur tas Darba likuma (turpmāk – DL) 126. panta otro daļu piemērojis pēc likuma analoģijas.

Darba likuma 126. panta attīstība Latvijā

DL 126. panta pirmā daļa spēkā esošajā redakcijā nosaka: "Darbiniekam, kas prettiesiski atlaists no darba un atjaunots iepriekšējā darbā, saskaņā ar tiesas spriedumu izmaksājama vidējā izpeļņa par visu darba piespiedu kavējuma laiku. Atlīdzība par visu darba piespiedu kavējuma laiku izmaksājama arī gadījumā, ja tiesa, kaut arī pastāv pamats darbinieku atjaunot iepriekšējā darbā, pēc viņa lūguma izbeidz darba tiesiskās attiecības ar tiesas spriedumu." DL 126. panta otrā daļa noteic: "Darbiniekam, kas prettiesiski pārcelts citā, mazāk apmaksātā darbā un pēc tam atjaunots iepriekšējā darbā, saskaņā ar tiesas spriedumu izmaksājama vidējās izpeļņas starpība par to laiku, kad viņš veicis mazāk apmaksātu darbu."

Grozījumi DL 126. pantā kopš DL pieņemšanas (20.06.2001.) nav veikti. Tomēr vēsturiski šīs tiesību normas saknes ir meklējamas tiesību aktos, kas tika izdoti pirms Darba likuma spēkā stāšanās darba tiesisko attiecīgu noregulējumam Latvijas teritorijā,2 ņemot vērā, ka Latvijas normatīvajā regulējumā (tajā skaitā, bet ne tikai DL) ir vērojamas ievērojamas padomju laika normatīvā regulējuma iestrādnes.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
— likumi.lv —
Darba likums
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties