14. Novembris 2017 /NR. 47 (1001)
Numura tēma
Datu aizsardzības terminu skaidrojums un interpretācija

Tā dēvētās Vispārīgās datu aizsardzības regulas 57. pants noteic uzraudzības iestādes uzdevumus, kuri lielā mērā ir saistīti ar sabiedrības informētību un izglītošanu datu aizsardzības jautājumos. Piemērojot datu aizsardzības tiesību normas, Datu valsts inspekcija ir saskārusies ar atšķirībām atsevišķu ar datu aizsardzību saistītu terminu tulkojumos un interpretācijā, kas rada situāciju, ka praksē tiek izmantoti dažādi termini, kas nozīmē vienu un to pašu. Datu valsts inspekcijas uzdevuma informēt un izglītot sabiedrību īstenošana ir apgrūtināta, ja atšķiras iesaistīto pušu izmantotā terminoloģija. Līdz ar to, lai veicinātu vienotas terminoloģijas izmantošanu datu aizsardzības jomā un sniegtu skaidrojumu par atsevišķu datu aizsardzības jēdzienu nozīmi, Datu valsts inspekcija, izmantojot autoritatīvu personu interpretāciju, tiesu praksē paustās atziņas un citus juridiskās izziņas avotus, ir sagatavojusi savu skatījumu par tālāk tekstā norādītajiem datu aizsardzības terminiem.

Materiālā izmantotie saīsinājumi

FPDAL – Fizisko personu datu aizsardzības likums.

Direktīva 95/46/EK – Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 95/46/EK (1995. gada 24. oktobris) par personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti.

Regula Nr. 2016/679 – Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2016/679 (2016. gada 27. aprīlis) par fizisku personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti un ar ko atceļ Direktīvu 95/46/EK (Vispārīgā datu aizsardzības regula).

Direktīvas 29. panta darba grupa – Darba grupa personu aizsardzībai attiecībā uz personas datu apstrādi (kas izveidota, pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes 1995. gada 24. oktobra Direktīvas 95/46/EK "Par personu aizsardzību attiecībā uz personas datu apstrādi un šādu datu brīvu apriti" 29. pantu).

 

Terminu skaidrojums un interpretācija

Apstrādātājs (angļu val. processor), arī operators. FPDAL 2. panta 9. punktā noteikts, ka apstrādātājs ir pārziņa pilnvarota persona, kas veic personas datu apstrādi pārziņa uzdevumā. Līdzīga definīcija ir iekļauta arī Regulas 2016/679 4. panta 8. punktā. Apstrādātāja pastāvēšana ir atkarīga no lēmuma, ko pieņem pārzinis, kurš var izvēlēties vai nu apstrādāt datus savā organizācijā, vai pilnīgi vai daļēji uzticēt ar datu apstrādi saistītās darbības ārējai organizācijai.

Direktīvas 29. panta darba grupas 2010. gada 16. februāra atzinumā 1/2010 par personas datu apstrādātāja un apstrādātāja jēdzienu norādīts, ka apstrādātājs var būt persona, kas atbilst diviem pamatnosacījumiem: pirmkārt, ir atsevišķs tiesību subjekts attiecībā pret pārzini un, otrkārt, apstrādā personas datus tā interesēs.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2022.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties