9. Janvāris 2018 /NR. 2 (1008)
Skaidrojumi. Viedokļi
Administratīvā pārkāpuma protokols un tā tiesiskā daba
13
Mg. iur.
Dace Skāmane
 

Rakstā tiks aplūkots administratīvā pārkāpuma protokols (turpmāk arī – protokols), analizēta tā tiesiskā daba, kā arī sniegts neliels ieskats tiesu praksē. Kā zināms, administratīvo pārkāpumu procesu šobrīd reglamentē kopš 1985. gada spēkā esošais Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodekss (turpmāk – LAPK). LAPK deviņpadsmitā nodaļa satur regulējumu par protokolu. Neraugoties uz to, LAPK nesniedz protokola legāldefinīciju. Līdz ar to protokola tiesiskā daba būtu noskaidrojama no šīs nodaļas tiesību normām, kā arī no tiesu prakses.

I. Administratīvā pārkāpuma protokola jēdziens

Senāts noteicis, ka administratīvā pārkāpuma protokolam ir divējāda daba. Pirmkārt, tas ir dokuments, kurā fiksētas procesuālās darbības un norādītas lietas izlemšanai nepieciešamās ziņas (LAPK 246., 248. pants). Otrkārt, protokols atbilstoši kodeksa 243. pantam ir pierādīšanas līdzeklis, kas ietver ziņas par faktiem, kas apliecina pārkāpuma esamību. Turklāt tās vērtējamas kopsakarā ar citiem pierādījumiem lietā (sal. Senāta 2008. gada 16. septembra rīcības sēdes lēmuma lietā Nr. SKA-485/2008 8.1. punkts; AT 12.02.2009. spriedums lietā Nr. P129018607, SKA-39).1 Šeit jānorāda, ka protokols zināmā mērā pilda arī pavaddokumenta funkciju – izsmeļoši uzskaitot lietā esošos pierādījumus. Lai arī tiesa, kā vēlāk redzēsim, pieļauj pierādījumu pievienošanu lietā arī pēc protokola sastādīšanas, to nevar atzīt par labo praksi, jo tas ierobežo indivīda tiesības uz aizstāvību. Tomēr jāatzīst, ka protokolam var būt vēl trešā funkcija, proti, tas var saturēt galīgo lēmumu, ar kuru tiek uzlikts administratīvais sods.

Protokolu veidlapu izgatavošanas un izmantošanas kārtību, kā arī veidlapu paraugus nosaka Ministru kabineta 2016. gada 9. augusta noteikumi Nr. 527 "Noteikumi par administratīvā pārkāpuma protokola veidlapu paraugiem un to izgatavošanas un izmantošanas kārtību".

Līdz 2018. gada 28. februārim spēkā būs šo noteikumu 1. pielikumā esošās veidlapas, savukārt, sākot ar 2018. gada 1. martu, spēkā stāsies 2. pielikuma veidlapas.2 Lai atvieglotu naudas sodu un citu ar lietu saistīto maksājumu kontroli, saskaņā ar Ministru kabineta 2012. gada 5. jūnija noteikumiem Nr. 386 "Kārtība, kādā Valsts kase nodrošina elektronisko informācijas apmaiņu" Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs no Valsts kases saņem informāciju par valsts budžeta kontos ienākošajiem maksājumiem un iekļauj to Sodu reģistrā, izmantojot e-kases tiešsaistes datu apmaiņas moduli.

ABONĒ 2025.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
13 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
ai_bi
12. Janvāris 2018 / 13:56
0
ATBILDĒT
Komentāri apstiprina, ka protokols tomēr ir kaut kas pilnīgi neskaidrs un katra iestāde (vai tiesību piemērotājs) tā saturu un noformēšanas kārtību izprot kā grib.
autore > ai_bi
12. Janvāris 2018 / 15:43
0
ATBILDĒT
iespējams tieši tādēļ jaunais likumprojekts paredz atteikties no protokola vispār
skepse
9. Janvāris 2018 / 09:43
7
ATBILDĒT
Senāts noteicis, ka administratīvā pārkāpuma protokolam ir divējāda daba.
...
Šaubos, ka Senāts šādā griezumā vispār kaut ko "nosaka". Tas drīzāk ir likuma lauciņš.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 10
VĒL ŠAJĀ ŽURNĀLĀ
VĒL PAR ŠO TĒMU
VĒL ŠAJĀ NOZARĒ
VĒL ŠAJĀ RUBRIKĀ
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties