Dītrihs Andrejs Lēbers (1923–2004) bija jurists zinātnieks, Ķīles Universitātes profesors (1966–1989). Tomēr viņa zināšanu un interešu loks ievērojami pārsniedza tiesību zinātnes ietvaru. Par profesoru var runāt arī kā par politologu un vēsturnieku. Apbrīnas vērta vien ir spēja habilitēties (1966) vienlaicīgi civiltiesībās, starptautiskajās privāttiesībās, salīdzināmajās tiesībās un Austrumeiropas tiesībās.
Starptautisko tiesību un salīdzinošo tiesību specializācija prof. Lēberam attīstīja spējas izstrādāt juridiski nevainojamus un politiski korektus atzinumus. Viņš bija viens no tiem cilvēkiem, kurš padomju varas gados pasaules demokrātiskajām valstīm neļāva aizmirst PSRS īstenoto Latvijas un citu Baltijas valstu okupāciju. Atcerēšanās vērts ir, piemēram, kaut vai atzinums par Lielbritānijas valdības un PSRS noslēgto vienošanos par Anglijas bankās esošā Baltijas valstu zelta izlietošanas starptautiski prettiesisko raksturu. Britu valdībai nācās pēcāk taisnoties, atzīstot savu vainu; Pasaules Brīvo latviešu un Pasaules Baltiešu apvienības Helsinku memoranda juridiskās daļas sagatavošana (1973) par PSRS starptautiski prettiesisko rīcību, pievienojot Baltijas valstis padomju impērijai. Tam sekoja ASV u.c. Rietumu demokrātiju atkārtota deklarācija par Baltijas valstu inkorporācijas neatzīšanu PSRS sastāvā (1975); tā dēvētā Molotova-Ribentropa noziedzīgā pakta un tā slepeno protokolu publiskošana un izvērtēšana atbilstoši starptautisko tiesību standartiem, norādot uz Baltijas valstu prettiesisko okupāciju.
Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.
Esošos abonentus lūdzam autorizēties:
Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!
Piedāvājam trīs abonementu veidus. Vienam lietotājam piemērotākais ir "Mazais" (3, 6 un 12 mēnešiem).
Abonentu ieguvumi:
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.