16. Janvāris 2018 /NR. 3 (1009)
Notikums
Dītrihs Andrejs Lēbers – jurists un politologs
Prof.
Jānis Lazdiņš
uzruna, pieņemot Latvijas Zinātņu akadēmijas piešķirto Dītriha Andreja Lēbera balvu 2018. gada 4. janvārī Mencendorfa namā Rīgā 

Dītrihs Andrejs Lēbers (1923–2004) bija jurists zinātnieks, Ķīles Universitātes profesors (1966–1989). Tomēr viņa zināšanu un interešu loks ievērojami pārsniedza tiesību zinātnes ietvaru. Par profesoru var runāt arī kā par politologu un vēsturnieku. Apbrīnas vērta vien ir spēja habilitēties (1966) vienlaicīgi civiltiesībās, starptautiskajās privāttiesībās, salīdzināmajās tiesībās un Austrumeiropas tiesībās.

Starptautisko tiesību un salīdzinošo tiesību specializācija prof. Lēberam attīstīja spējas izstrādāt juridiski nevainojamus un politiski korektus atzinumus. Viņš bija viens no tiem cilvēkiem, kurš padomju varas gados pasaules demokrātiskajām valstīm neļāva aizmirst PSRS īstenoto Latvijas un citu Baltijas valstu okupāciju. Atcerēšanās vērts ir, piemēram, kaut vai atzinums par Lielbritānijas valdības un PSRS noslēgto vienošanos par Anglijas bankās esošā Baltijas valstu zelta izlietošanas starptautiski prettiesisko raksturu. Britu valdībai nācās pēcāk taisnoties, atzīstot savu vainu; Pasaules Brīvo latviešu un Pasaules Baltiešu apvienības Helsinku memoranda juridiskās daļas sagatavošana (1973) par PSRS starptautiski prettiesisko rīcību, pievienojot Baltijas valstis padomju impērijai. Tam sekoja ASV u.c. Rietumu demokrātiju atkārtota deklarācija par Baltijas valstu inkorporācijas neatzīšanu PSRS sastāvā (1975); tā dēvētā Molotova-Ribentropa noziedzīgā pakta un tā slepeno protokolu publiskošana un izvērtēšana atbilstoši starptautisko tiesību standartiem, norādot uz Baltijas valstu prettiesisko okupāciju.

ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties