27. Marts 2018 /NR. 13 (1019)
Skaidrojumi. Viedokļi
Noteikta vecuma sasniegšana kā pamats valsts civildienesta attiecību izbeigšanai
Bac. iur.
Andra Voiciša
LU Juridiskās fakultātes maģistrantūras studente 

Viens no valsts civildienesta attiecību izbeigšanās pamatiem ir valstī noteiktā pensijas vecuma sasniegšana, kas var skart katru pensijas vecumu sasniegušu ierēdni, tāpēc ir svarīgi, ka dienesta attiecību izbeigšana notiek tiesiski. Neraugoties uz faktu, ka šāds dienesta attiecību izbeigšanās pamats nākotnē, iespējams, nepastāvēs, ir jānoskaidro ar šo dienesta attiecību izbeigšanās pamatu saistītie jautājumi, jo likuma formulējums attiecībā uz šo atbrīvošanas pamatu ir lakonisks un tieši neregulē būtiskus tā aspektus.

1. Tiesību institūta saturs

1.1. Normatīvais regulējums un plānotie grozījumi

2000. gadā tika pieņemts šobrīd spēkā esošais Valsts civildienesta likums.1 Valsts civildienesta likuma 41. panta 1. punkta "f" apakšpunkts paredz, ka viens no dienesta attiecību izbeigšanās pamatiem ir valstī noteiktā pensijas vecuma sasniegšana. Taču likums pieļauj ierēdni saglabāt amatā pēc pensijas vecuma sasniegšanas, šādā gadījumā ir nepieciešams iestādes vadītāja pamatots rīkojums, bet attiecībā uz iestādes vadītāju – ministra rīkojums.

2014. gadā Saeimā tika iesniegts Valsts dienesta likumprojekts.2 Attiecībā uz rakstā pētāmo institūtu, tas paredz nelielas izmaiņas. 29. pantā ir paredzēts viens no dienesta attiecību izbeigšanās pamatiem pensijas vecumu sasniegušas personas atbrīvošanai ar iespēju personu saglabāt dienestā.3 Taču šī norma paredz ierobežojumu dienesta attiecību saglabāšanai, jo noteikts, ka personu dienestā var atstāt ne ilgāk kā uz diviem gadiem.4 Šāda izvēle likumprojektā izdarīta, lai sekmētu izvērtējumu personas nepieciešamībai dienestā, tādējādi atstāšana amatā nenotiktu uz nesamērīgi gariem termiņiem un nebūtu formāla.5 Tā kā nav zināms, kad un vai šis likumprojekts tiks pieņemts, pašreiz spēkā esošajā Valsts civildienesta likumā ir plānoti grozījumi, kas tieši skar pētījumā aplūkoto jautājumu.

Plānotie grozījumi, kas šobrīd ir pieņemti Saeimā 2. lasījumā, paredz izslēgt no Valsts civildienesta likuma 7. panta 4. punktu, kas nosaka, ka pensijas vecumu sasniegusi persona nevar ieņemt vietu valsts dienestā, kā arī izslēgt Valsts civildienesta likuma 41. panta 1. punkta "f" apakšpunktu.6 Šādas izmaiņas tika atbalstītas, pamatojoties uz Saeimas deputāta Sergeja Dolgopolova priekšlikumu.7 Taču, lai gan šie grozījumi Saeimā tika pieņemti, tie netiek vērtēti viennozīmīgi, jo uz 3. lasījumu ir iesniegts Saeimas deputātes Lolitas Čigānes priekšlikums atjaunot šobrīd izslēgto Valsts civildienesta likuma 7. panta 4. punktu.8 Likumprojekts līdz raksta sagatavošanas brīdim nav skatīts 3. lasījumā, tāpēc autores rīcībā nav informācijas par to, vai Saeima mainīs savu lēmumu attiecībā uz izslēgto normu. Taču, ja deputātes L. Čigānes priekšlikums netiks atbalstīts un tiks saglabāti 2. lasījumā pieņemtie grozījumi, tas var radīt vairākas problēmsituācijas.

Savu viedokli par plānotajiem grozījumiem, akcentējot vairākas iespējamās problēmsituācijas, ir izteikusi arī Valsts kanceleja. Viens no apstākļiem, uz ko norāda Valsts kanceleja, ir fakts, ka nav notikusi padziļināta analīze attiecībā uz iespējamām sekām, ja Valsts civildienesta likums 41. panta "f" apakšpunkts tiktu izslēgts.9 Tas, ka attiecībā uz šī panta izslēgšanu nav notikušas diskusijas, ir redzams arī no Saeimas sēdes stenogrammas.10 Tādēļ autore piekrīt Valsts kancelejas izteiktajam viedoklim par nepieciešamību veikt detalizētu izpēti attiecībā uz šī institūta izslēgšanu no Valsts civildienesta likuma. Turklāt, kā norādījusi Valsts kanceleja11 un Saeimas Juridiskais birojs,12 gadījumā, ja šādi grozījumi tiek pieņemti, būtu jāparedz pārejas noteikumi. Šādi noteikumi būtu jāparedz tāpēc, ka ierēdņiem, kuriem tuvojas valstī noteiktais pensijas vecums, iespējams, ir radusies tiesiskā paļāvība, ka viņiem būs iespēja saņemt atlaišanas pabalstu, pamatojoties uz Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu.

Šis raksts pieejams “Jurista Vārda” abonentiem

Lai lasītu šo rakstu tālāk, Tev jābūt žurnāla abonentam.

Esošos abonentus lūdzam autorizēties:

Ja vēl neesi abonents, aicinām pievienoties lasītāju pulkam.
Iegūsi tūlītēju piekļuvi digitālajam saturam!

ABONĒT

Mēnesī - tikai 9,99 eiro; vēl izdevīgāks - gada abonements. Piedāvājam trīs abonementu veidus!

Abonentu ieguvumi:

  • Neierobežota pieeja arhīvam - 24 h/7
  • Vairāk nekā 16 000 rakstu un 1800 autoru
  • Visi tematiskie numuri un ikgadējie grāmatžurnāli
  • Personalizētās iespējas - piezīmes, citāti, mapes
ABONĒ 2023.GADAM!
Trīs iespējas Tavai izvēlei: mazais, vidējais un lielais abonements!
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties